При уписот, родителите мора да приложат уреден вакцинален картон. Доколку во него не е наведено дека детето примило МРП вакцина, нема да може да посетува градинка, без разлика дали веќе е запишано (пред епидемијата) или од почеток треба да се запишува.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 јули, 2019 16:31

Ни по завршување на епидемијата од морбили невакцинирани деца нема да бидат примени во градинка

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Децата кои не се вакцинирани, нема да се примаат во градинка дури и да заврши епидемијата на морбили.

Мали сипаници или морбили е високо инфективна болест на респираторниот систем предизвикана од вирус од групата миксовируси (paramyxovirus), од родот Morbillivirus.Болеста најчесто се јавува кај малите деца, при што не се исклучени и бебињата (иако тие во првите шест месеци од животот се заштитени преку имунитетот од мајката). Симптомите вообичаено започнуваат да се јавуваат 10–12 дена после изложувањето и траат 7–10 дена.

При уписот, родителите мора да приложат уреден вакцинален картон. Доколку во него не е наведено дека детето примило МРП вакцина, нема да може да посетува градинка, без разлика дали веќе е запишано (пред епидемијата) или од почеток треба да се запишува.

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, вели дека како Влада ќе продолжат да го почитуваат законското решение пред се за здравјето на децата.

За да може да ги заштитиме сите деца, важно е тие да се вакцинирани, тоа е светска пракса и сметам дека тоа треба да продолжи. Ние како влада само ги почитуваме законите кои се многу години пред нас донесени изјави Царовска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Од СЗО предупредуваат дека во првите шест месеци од оваа година пријавени се најмногу случаи на заболени од оваа болест. Како што стои во извештајот бројот на заболени од сипаници е најголем во последните 13 години и речиси три пати повеќе отколку во истото време минатата година. 

СЗО предупредува: Епидемиите од сипаници се присутни во целиот свет!

Во најновиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) стои дека епидемиите...

Според ова, болните во тој случај ќе бидат приморани сами да одат до аптека за да ги подигнат потребните лекови, бидејќи според новата одлука во нивно име нема да може никој да ги подигне неопходните лекови.

Отсега лекови на рецепт ќе се земаат само лично, со лична карта!

Со укинување на квотите, рецептите пациентите ќе може да ги подигнат само лично, односно...

Премиерот најави засилени контроли и дека има истрага за злоупотреби со лекови што се даваат на рецепт.

Лекари издавале фиктивни рецепти, лековите се продавале и надвор од Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за пратенички прашања изјави дека лекари издавале...

26 годишниот Илија Стамков од Неготино е еден од нив. Тој од дијализата се спасил пред 7 години благодарение на бубрегот од мајка му. Се пожали дека сега живее во неизвесност.

Пациентите со пресаден бубрег молат за помош: Во државата ги нема потребните лекови, живеат во страв!

Триесет пациенти со трансплантирани бубрези живеат во страв дека повторно можат да...