Победата на Австралија Опен утре ќе му донесе и враќање на првото место на АТП Фокс, каде ќе го престигне Шпанецот Рафаел Надал.

Објавил: Перо Милчин | 2 февруари, 2020 14:23

Новак е апсолутен господар во Австралија: Ѓоковиќ го сомле Тим и се закити со 8- ми Грен слем во Мелбурн

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Новак Ѓоковиќ повторно се искачи на врвот во Мелбурн и по осми пат во својата кариера (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019) го освои Австралија Опен, првиот турнир од Грен слем серијата на светскиот тенис.

Ѓоковиќ стигна до рекордната осма шампионска титула во Мелбурн по голема борба и четири часа и три минути игра.

Победата на Австралија Опен утре ќе му донесе и враќање на првото место на АТП Фокс, каде ќе го престигне Шпанецот Рафаел Надал.

Со овој триумф, Србинот покажа дека е вистински „крал“ во Мелбурн каде има осум победи во осумте финалиња.

Тоа беше 26-то финале на најголемите турнири за српскиот тенисер, доаѓајќи до неговата 17-та грен слем титула во кариерата.

Откако го доби четвртиот сет со 6:3, Ноле направи рано брејк на стартот на одлучувачкиот сет, а потоа само одржуваше до крајот и со 6:4 стигна до својата рекордна осма титула на Австралија Опен, или 17 грен слем титула во својата фантастична кариера. 

Ѓоковиќ во победничкиот говор ја спомена и смртта на кошаркарот Коби Брајант, велејќи дека тоа е потсетник за сите нас колку е важно да се поминува времето со семејството.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Имено тој и овој пат покажа дека иако веќе има достигнато светска слава, знае да остане присебен. Ѓоковиќ кој во моментот е во Белград заедно со своето семејство вчера вечер направи потег кој децата од неговото маало сигурно нема да го заборават никогаш.

Ѓоковиќ воодушеви со овој потег : Светскиот број еден играл тенис со децата од неговата зграда (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ е миленикот на женската публика, и тенисерот број еден на кој е горда...

Ноле беше посебно среќен поради начинот на кој функционира неговиот сервис, на конференцијата за медиумите покрај прашањата за играта, имаше и неколку интересни прашања поврзани за својот начин на живот.

Сите го критикуваа, но тој остана цврст и се уште најдобар:Ѓоковиќ конечно откри зошто не јаде месо!

Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во 4. коло во Австралија опен каде ќе се соочи со дуелот...

Српскиот тениски ас утринава го совлада Тацумо Ито со 3-0 во второто коло на Австралија опен. Играта по сетови беше 6:1, 6:4 и 6:2, па србинот прослави убедлива победа. 

Ѓоковиќ со нов успех: Стана втор тенисер во историјата со по 70 победи на три Грен слема

Најпознатиот српски тенисер Новак Ѓоковиќ утринава со победата над Тацумо Ито, стана...