Тенисерот беше организатор на „Адрија Тур“, турнир кој започна во Србија, а продолжи во Хрватска, но беше прекинат откако неколку од тенисерите беа позитивни на вирусот ковид-19.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 јуни, 2020 14:23

Новак и Јелена Ѓоковиќ позитивни на Ковид-19!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Број еден светскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не откако одби да направи тест за коронавирус, сепак не остана имун на најновиот коронавирус.Освен тој и неговата сопруга Јелена Ѓоковиќ е позитивна на вирусот.

Тенисерот беше организатор на „Адрија Тур“, турнир кој започна во Србија, а продолжи во Хрватска, но беше прекинат откако неколку од тенисерите беа позитивни на вирусот ковид-19.

На турнирот тој имаше близок контакт со сите учесници, а по натпреварите тој се забавуваше па поради тоа очекувано е да има позитивен на вирусот корона.

Позитивна на ковид-19 е и неговата сопруга Јелена. Од учесниците на „Адрија Тур“, покрај Новак Ѓоковиќ, коронавирус потврдија Борна Чориќ, Григор Димитров и Виктор Троицки.

Имено вчера во јавноста излезе веста дека тенисерот  покрај тоа што неговиот тренер е позитивен на коронавирус одби да се тестира  во Хрватска.

Григор Димитров, еден од тенисерите со кои Ѓоковиќ беше во близок контакт и кој учествуваше на турнирот во Задар и беше во близок контакт со него, и прв објави дека се заразил.

Сепак Ѓоковиќ истакнал дека не сака да се тестира, затоа што се чувствува добро и не доживува симптоми, а истото се однесува и за другите лица од неговиот тим и околината.

Медицинската служба на Задар им овозможи на тенисерите да си заминат без да поминат тестови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На новинарско прашање во врска со кандидатот за градоначалник на Битола, претседателот на СДСМ Заев одговори дека првите истражувања покажуваат фаворитска основа и за сегашнаа градоначалничка и за уште неколку квалитетни луѓе.

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Граѓаните се светост и само тие определуваат кој треба да биде избран за градоначалник...

Судот го ослободи од обвинение како поттикнувач во случајот Тортура за начинот на апсењето на лидерот на ОМ Љубе Бошковски во 2011, ден по изборите. Ослободени се и припадниците на алфите.

Мијалков и „Алфите“ ослободени од обвинение за случајот „Тортура“

По две осудителни, прва ослободителна преесуда за екс шефот на УБК Сашо Мијалков. Судот...

Спроводот следува откако Апелацискиот суд во Скопје ја потврди првостепената пресуда која сега веќе е правосилна, а со која таа е осудена на 7 години затвор, додека Јовановски на 9.

И Катица Јанева е спроведена во Идризово

По Бојан Јовановски – Боки 13, денеска во затворот во Идризово е спроведена и поранешната...

Силјановска Давкова: Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

На вечерашната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во општина...