Тој е фантастичен, и непредвидлив

Објавил: Македонка Димкин | 2 септември, 2023 15:08

Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на УС Опен откако славеше со 3-2 во дуелот со сонародникот Ласло Џере.

Фото/Текст извор: ©Инстаграм

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на УС Опен откако славеше со 3-2 во дуелот со сонародникот Ласло Џере.

Џере беше подобриот противник на отварањето на натпреварот. Првите два сета ги доби со 6-4 со што се најде на чекор до сензација и елиминација на поискусниот противник, но еден од најдобрите тенисери во историјата сепак успеа да направи уште еден епски камбек, се врати од 0-2 и да победи што за него е осми пат во кариерата.

Ѓоковиќ славеше следните два сета ги доби со 6-1, а во одлучувачкиот, петти сет победи со 6-3 со што закажа осминафинален меч против Хрватот Борна Гојо.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Родена сум во Франција и никогаш не живеев во поранешна Југославија. Тато многу брзо се вклопи како Французин. Јас сум Французинка во главата, а Србинка во срцето.

Француска тенисерка го поддржа Ѓоковиќ: И за мене Косово е Србија!

Француската тенисерка Кристина Младеновиќ го коментираше потегот на Новак Ѓоковиќ...