Брнс на социјалните мрежи објави фотографија, дека ја пробала гостиварската баклава.

Објавил: Перо Милчин | 14 јули, 2019 10:47

На првиот работен ден амбасадорката Кејт Брнс, се пофали дека ја пробала гостиварската баклава!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Новата амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс, се пофали на социјалните мрежи дека ја пробала гостиварската баклава.

Кејт Мери Брнс, новата амбасадорка на САД во Република Македонија, првите работни денови во Македонија ги помина во Охрид каде се сретна со премиерот, Зоран Заев.

На пат назад за Скопје, Брнс на социјалните мрежи објави фотографија, дека ја пробала гостиварската баклава.

Новата амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс, се пофали на социјалните мрежи дека ја пробала гостиварската баклава.

Таа ги прашува граѓаните што предлагаат друго да проба додека патува низ земјава.

„На пат назад за Скопје, амбасадорката Брнс ја проба познатата Рекорд баклава во Гостивар и смета дека е апсолутно превкусна. Што предлагате амбасадорката Брнс да проба додека патува во Скопје и низ земјата?“, стои на официјалниот фејсбук профил на американската амбасада.

Новата американска амбасадорка Кејт Мери Бирнс пред три дена пристигна во Македонија, придружувана од нејзиниот сопруг капетан Скот Гајџ. Taa го почна првиот работен ден, преземајќи ја функцијата од в.д. амбасадорката Микаела Швајзер Блум, информираа од американската амбасада во Скопје.

Бирнс доаѓа на местото на поранешниот амбасадор Џес Бејли, кој од функцијата замина во март годинава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Предлогот улица во селото Јабука кај Панчево, во која живеат голем број Македонци, да го носи името на починатиот македонски пејач, упатен е до Градското собрание на Панчево. Со овој чин, жителите на селото Јабука, каде живееат најмногу Македонци во Србија, сакаат да му оддадат почит на нивниот познат сонародник.

Балканот не го заборава: Улица во Србија ќе го носи името на Тоше Проески

Еден од најдобрите пејачи од пост-југословенскиот простор, Тоше Проески, кој загина...

Жаре му подготви и интересна игра, „Тркало на среќата“ во која Амди со еден збор требаше да ги опише своите колеги, политичарите. Амди зборуваше и за Никола Груевски, Стево Пендаровски, Бранко Црвенковски, Љубчо Ѓорѓиевски…

Амди Бајрам: Сум вработувал Роми со основно секаде, тоа ми е најголемиот подарок

Kaко од „Зајко кокорајко“, премиерот во заминување Зоран Заев му прости и го прими...

По тој повод Вељко Ражнатовиќ кој е син единец и неговата мајка Светлана Цеца Ражнатовиќ, решија да организираат ергенска забава каква што  Србија не памети. 

Цеца игра на маса, огномети, журка до зори- ергенска вечер каква што Србија не памети

Вељко Ражнатовиќ синот на познатата српска дива Цеца Ражнатовиќ и починатиот Аркан,...

Како домаќин ги пречека гостите и заедно со нив се фотографираше, охриѓани можеа да го т и како ги шета низ охридската чаршија, кафетерии, но и покрај брегот на Охридското Езеро.

НЕМА ДА ГО ПРЕПОЗНАЕТЕ: Бранко Црвенковски без брада и со нов имиџ

  Бранко Црвенковски, поранешниот претседател на Република Македонија,три дена...