Анализиран е ризикот од изложеност на азот диоксид, токсичен гас, еден од издувните гасови на автомобилот и изложеност на мали честички што може да вклучуваат чад, прашина и пепел.

Објавил: admin@magazin | 24 јануари, 2021 18:05

НОВАТА СТУДИЈА ОТКРИВА ДРАМАТИЧНИ ПОДАТОЦИ: Десетици илјади луѓе ширум Европа умираат предвреме поради загадувањето на воздухот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Десетици илјади жители на градови низ Европа умираат предвреме поради загадувањето на воздухот, откриено е во истражувањето кое рангирало повеќе од 800 градови според ризикот од прераната смрт.

Анализиран е ризикот од изложеност на азот диоксид, токсичен гас, еден од издувните гасови на автомобилот и изложеност на мали честички што може да вклучуваат чад, прашина и пепел.

Студијата е објавена во стручното списание The Lancet Planetary Health, пишува Ројтерс.

Создадена е алатка преку Интернет што им овозможува на жителите да го видат рангирањето на нивните градови заедно со податоците што го споредуваат нивниот квалитет на вазуда со оној во другите урбани области.

Марк Ниухезе, научник од Институтот за глобално здравје, рече дека градовите се жаришта на загадување на воздухот.

„Веб-страница за споредување на податоците за загадувањето на воздухот ќе помогне да се подигне свеста за проблемот“, рече тој.

Доколку градовите го намалат загадувањето на нивоа препорачани од Светската здравствена организација (СЗО), може да се спречат приближно 51 000 предвремени смртни случаи. Мадрид е на врвот според загадувањето на воздухот, до 7% од природните смртни случаи се предизвикани од загадениот воздух, проследено со Антверпен, Торино, Париз и Милано.

Загадувањето на воздухот е одговорно за околу седум милиони предвремени смртни случаи ширум светот секоја година, според податоците на Обединетите нации кои повикуваат на ризик да се третира како прашање за човекови права.

Мет Витни од клиничкиот фонд Клин тврди дека студијата го истакнува скриениот ефект на загадувањето на воздухот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...