Министерот упати порака и до пекарниците, доколку е изводливо да организираат шалтерски систем на работа, односно да се ограничи влезот на потрошувачи внатре во просториите.

Објавил: Едмонд Бекири | 14 март, 2020 14:32

НОВА ЗАСИЛЕНА МЕРКА НА ВЛАДАТА: Ова е новиот заштитен предлог против КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција упати препорака од Комисијата за заразни болести до Владата да се затворат сите трговски центри за да се спречи ширењето на вирусот КОВИД-19.

Филипче упати порака и до пекарниците, доколку е изводливо да организираат шалтерски систем на работа, односно да се ограничи влезот на потрошувачи внатре во просториите.

„Во Дебар болницата е добро организирана, епидемиолог и инфектолози се на располагање за сите пациенти од овој регион. Директороот на дебарската болница е одговорно лице. Посебен дел од болницата е за преглед на сите пациенти од овој регион кои имаат симптоми. Сите други лекари се во целосна подготвенот Снабдувањето на аптеките во Дебар од веледрогериите оди согласно новите процедури и правила за влез и излез од градот“, рече Филипче.

Министерот за здравство информира дека во Скопје нема нови луѓе во карантин поврзани со директорката на Клиниката за кожни болести која е заразена со коронавирус.

Ги чекаме резултатите на четирите пациенти од вчера, а од нив едно лице е 15 годишно момче со лесна форма на болест. Од денеска се тестираат уште 7 лица, од кои шестмина се од Дебар. Од тие шестмина, четворица имале директен контакт на заболените. Брисеви се земени и од епидемиологот и техничарот.

Уште едно лице странски државјанин од Битола утрово се јави за тест. Двајца македонски државјани, дојдени од Шпанија, македонски државјани, утрово се јавиле на преглед заради покачена температура, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Другите закони се усогласувања со законот за прекршоци, каде се намалуваат глобите што е пак интерес на граѓаните.

СДСМ: На 32. седница на Собранието без ВМРО-ДПМНЕ донесовме важни закони

На 32. седница на Собранието парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните...

Веста за моментално лошата состојба на Кајмакоски ни ја потврди и Васко Белески, човекот кој најголемиот дел од времето на X Faktor го помина токму со Даниел на поготовките во Белград.

Кајмакоски во лоша состојба: Итно пренесен во болница по сомнежот дека неговата екс сопруга му дала кафе од кое му се слошило

Пејачот Даниел Кајмакоски вчера бил примен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. На...

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...