Промената на статусот инсистираа Црна Гора, Хрватска и Македонија. Косово веќе неколку години се обидува да биде примено во ЕБУ, но без успех.

Објавил: Рејхан Бајрами | 28 јуни, 2019 14:08

НОВА ПОБЕДА НА СРБИЈА: Косово не може да учествува на Евровизија!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Европската радиодифузна унија во Осло, вчера одби да го прими Косово во своите редови.

На состанокот во Осло РТС успеа да се избори да Косово не биде примено во оваа организација како редовен член, па поради тоа Косово и понатака не ќе можат да учествуваат во изборот за песна на Евровизија.

Промената на статусот инсистираа Црна Гора, Хрватска и Македонија. Косово веќе неколку години се обидува да биде примено во ЕБУ, но без успех.

Европската радиодифузна унија е многу важна за нас. За формирање на нас како нација, ништо не е поважно од тоа да учествуваме на Евровизија, изјавија политичари од Косово. 

Изборот на песна за Евровизија е годишен натпревар одржан помеѓу повеќе активни членки на Европската радиодифузна унија. Секоја земја учесничка доставува песна која ќе биде изведена во живо на телевизија или радио, а потоа доделува гласови на песните на другите земји за да се одреди најпопуларната песна во конкуренцијата.

Изборот се емитува секоја година од неговото воведување во 1956 година и е еден од нај долготрајните телевизиски програми во светот.

Исто така е и еден од најгледаните не-спортски настани во светот, со бројка на гледаност помеѓу 100 и 600 милиони на меѓународно ниво во последните неколку години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против...

Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Прикажани обезглавени тела со траги на тортура и малтретирање, дело на групата на Беливук

По седницата на Советот за национална безбедност, претседателот на Србија, Александар...

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...