Бизнисмени од источна Македонија измамени со илјадници евра

Објавил: Узунов Бобан | 7 август, 2019 16:33

НОВА ФИНАНСКА ИЗМАМА: Бизнисмени од источна Македонија измамени со илјадници евра !

Фото/Текст извор: ©sitel.com.mk/магазин

На повидок мега финансиска измама на истокот од земјата тешка десетици илјади евра. Повеќе граѓани сопственици на фирми пријавиле дека во текот на минатиот месец се измамени од лице кое лажно се преставувал под името Владимир Николовски. Имено под овој псевдоним, измамникот се претставил дека е овластен застапник на реномираната фирма Гемак од Скопје, а при електронската комуникација го искористил и нивното лого.-објави ТВ Сител. 

– Сител Телевизија денес стапи во контакт со вистинските претставници на ГЕМАК, од каде ни беше посочено дека се запознаени со случајот. Велат дека е искористено нивното име и имиџ за да се профитира на нечесен начин, поради што веднаш пријавиле до органите на проговот.

Во еден од случаите, од фирма од Делчево е побарано да им достави 50 тони соино чуспе на 4 наврати. По извршените 3 испораки на роба во вредност од 8 000 евра, сопственикот побарал да му биде платена фактурата како што било договорено, но телефонот на кој претходно комуницирал со измамникот бил недостапен. Откако сфатил дека е измамен пријавил во ПС Делчево.

– Настанот е пријавен во СВР-Штип и веднаш се преземени соодветни мерки и активности за расчистување на случајот- изјави Гордана Панајотова, портпарол на СВР- Штип

Пред некој ден, од свој долгогодишен коминтент од Кочани, разбрал дека неговата роба се продава по половична цена. Изманипулирани се повеќе фирми и за многу повисоки цени, кои допрва ќе треба да се процесуираат. Се шпекулира дека измамникот е во затвор и од таму ја води целата операција, но му помагаат и соработници кои се на слобода. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе која додава  дека овој период додека сите се плашат од Корона таа повеќе е во Бекирлија, си диши чист воздух, сади лук, кромид и компир, се дружи и со кучето и со пчелите. Е токму пчелите овој период најмногу ја натажуваат, оти не и се сите на број. Разочарана е што има луѓе што сакаат само да му наштетат на другиот.

„Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“: Атиџе разочарана, и биле скршени 20 нови, а две стари трмки со пчели украдени!

Во интервју за mms.mk Атиџе Муратова, хероината на Медена Земја, која успеа да стигне и...

Мерките се добри и навремени, но тие функционираат само ако се почитуваат, во спротивно немаат ефект.

ФИЛИПЧЕ: Фотографиите од вчерашната прослава се загрижувачки- не се почитуваа апелите!

Министерот за здравство Венко Филипче, рече дека се загрижувачки фотографиите кои...

КУРИР од свои извори дознава дека Бојко Борисов веќе тргнал во дипломатска офанзива за Заев кој му ветил дека ќе ги оствари бугарските барања. Лидерот на социјалистите и поранешен премиер Станишев веќе соопшти дека за Бугарија најдобро е СДСМ и Заев да се на власт. Од СДСМ е неразбирлив молкот на темата Бугарија.

ЗАЕВ ПОБАРАЛ ОД БОРИСОВ ПОДДРШКА ЗА ИЗБОРИТЕ- ЕВЕ ШТО МУ ВЕТИЛ ЗА ВОЗВРАТ!

Темата со блокадата на Европските интеграции на земјава се чини и дека не е толку наивна...

Денеска муслиманите го слават Фитер Бајрам, а по тој повод и претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до сите муслимани во земјава. Кон честитката за Барјам се придружи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

РЕИСОТ РЕЏЕПИ: Прогласувам победа над коронавирусот!

По денешната молитва во Мустафа – пашината џамија во Скопје, Реисот Сулејман Реџепи...