На вчерашната собраниска седница пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласоска во обраќање го коментираше CV-то на новиот заменик министер за здравство Арменд Арслани.

Објавил: Валерија Петрова | 13 ноември, 2019 15:35

НОВИОТ ЗАМЕНИК МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ТОП ТЕМА ВО СОБРАНИЕТО: Во CV-то во делот познавање на странски јазици навел познавање на македонски јазик

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Новиот заменик министер за здравство Арменд Арслани топ тема во Собранието.

На вчерашната собраниска седница пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласоска во обраќање го коментираше CV-то на новиот заменик министер за здравство Арменд Арслани.

Новиот заменик министер за здравство Арменд Арслани предложен од страна на СДСМ во делот познавање на странски јазици го има наведено македонскиот јазик меѓу српскиот и англискиот јазик.

Новиот заменик министер за здравство во CV-то во делот познавање на странски јазици навел познавање на македонски јазик

Ласоска му предочи на премиерот Зоран Заев дека требало да му каже на новиот заменик министер за здравство дека македонскиот јазик не е странки јазик во Република Македонија.

-Во CV-то кое што го има пуштено до Собранието на Република Македонија младиот специјализант господинот Арменд Арслани во познавање на странски јазици замислете запишал македонски, англиски и српски. Господнине Заев вие тука ставате рака на срцето и пред цела јавност велите дека идентитетот ни е бетон, јазикот ни е бетон, требало да му кажете на идниот претпоставувам нов заменик министер дека македонскиот јазик не е странски јазик во Република Македонија, кажа Ласоска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

И вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска го повтори ставот дека мислењето на Венецијанската комисија ќе се почитува. Таа вели дека ќе го почекаат официјалниот извештај на Комисијата, ќе го анализираат мислењето, па ќе излезат со заеднички став.

Насилно донесениот закон , и покрај препораката на Венецијанската комисија Заев нема да го менува

Како што соопшти премиерот во заминување Зоран Заев, Законот за употреба на јазици...

Новак Ѓоковиќ ја изнесе својата понежна страна, тој проговори за родителството, односот со децата и колку тешко нему, но и на нив им паѓа товарот на неговата работа.

И Ѓоковиќ страда, ова не може да го совлада: Ме боли кога Стефан ќе ме праша тоа!

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ раскажа детали од приватниот живот и признава...

Одлуката за помилување на триесетгодишната Ивана Јангеловска Манасиева денеска била објавена во Службен весник.

ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ВО ШОК: Пендаровски скрати затворска казна на мајка-монструм – еве од кои причини!

Цела македонската јавност е во шок од одлуката на актуелниот претседател на земјава....

Курир побара дополнителни информации и детали за целиот случај од Министерството за внатрешни работи од каде велат дека не се работи за обид за киднапирање туку  се работи за лица кои вознемирувале граѓани.

Нови детали од МВР за случајот со обидот за грабнување на 7-годишната ќерка на пратеник

Настан според кој непознати лица се обиделе да ја грабнат 7 годишната ќерка на пратеник...