Новиот крал официјално ќе биде познат како кралот Чарлс Трети, официјално е потврдено, објави Би-би-си.

Објавил: Мате Парлоф | 8 септември, 2022 21:19

Новиот крал ќе биде Чарлс Трети

Фото/Текст извор: ©360 степени/магазин.мк

Во првите 24 часа по смртта на неговата мајка, Чарлс и официјално ќе биде прогласен за крал. Ова се случува во палатата Сент Џејмс во Лондон, пред свеченото тело познато како Совет за пристапување!

Новиот крал официјално ќе биде познат како кралот Чарлс Трети, официјално е потврдено, објави Би-би-си.

Во моментот кога се прогласува смрт на кралицата, тронот веднаш и без церемонија поминува на наследникот Чарлс, поранешниот принц од Велс.

Но, постојат голем број практични – и традиционални – чекори низ кои тој мора да помине за да биде крунисан за Крал.

Тој ќе биде познат како кралот Чарлс Трети. Тоа е првата одлука од владеењето на новиот крал. Можеше да избере од кое било од неговите четири имиња – Чарлс Филип Артур Џорџ.

Кралот Чарлс е единствениот кој се соочува со промена на титулата.

Иако е наследник на тронот, принцот Вилијам нема автоматски да стане принц од Велс. Сепак, тој веднаш ја наследува другата титула на неговиот татко, војводата од Корнвол. Неговата сопруга Кетрин ќе биде позната како војвотката од Корнвол.

Ќе има и нова титула за сопругата на Чарлс, чија целосна титула ќе биде Queen Consort – конзорт е терминот што се користи за сопругата на монархот.

Во првите 24 часа по смртта на неговата мајка, Чарлс и официјално ќе биде прогласен за крал. Ова се случува во палатата Сент Џејмс во Лондон, пред свеченото тело познато како Совет за пристапување.

Ова е составено од членови на Советот за приватност – група високи пратеници, минати и сегашни, како и некои високи државни службеници, високи комесари на Комонвелтот и Лордот градоначалник на Лондон.

Нема заклетва на почетокот на владеењето на британскиот монарх, во стилот на некои други шефови на држави, како што е претседателот на САД. Но, постои декларација од новиот крал која е во согласност со традицијата што датира од почетокот на 18 век – тој ќе даде заклетва дека ќе ја зачува црквата на Шкотска.

По фанфарите, ќе биде објавен јавен проглас за прогласување на Чарлс за нов крал. Ова ќе биде направено од балкон над Фририскиот двор во палатата Сент Џејмс, од страна на службеник познат како Кралот на оружјето со жартиера.

За прв пат од 1952 година, кога ќе се свири националната химна зборовите ќе бидат „Боже спаси го кралот“.

Во Хајд Парк, Лондонската кула и од поморските бродови ќе се испукаат плотуни, а во Единбург, Кардиф и Белфаст ќе се чита прогласот со кој Чарлс е прогласен за крал.

Крунисување

Врвот на симболиката на преземањето на тронот ќе биде крунисувањето на Чарлс. Поради потребната подготовка, крунисувањето веројатно нема да се случи многу брзо по стапувањето на Чарлс на тронот – на пример, кралицата Елизабета го наследи тронот во февруари 1952 година, но беше крунисана дури во јуни 1953 година.

Во изминатите 900 години крунисувањето се одржуваше во Вестминстерската опатија – Чарлс ќе биде 40-тиот.

Станува збор за англиканска религиозна служба, која ја спроведува надбискупот од Кентербери. Како кулминацијата на церемонијата, тој ќе ја постави круната на Свети Едвард на главата на Чарлс – тешка златна круна, која датира од 1661 година.

Ова е централното парче на Кралскиот накит во Лондонската кула и го носи монархот само во моментот на самиот крунисување.

За разлика од кралските свадби, крунисувањето е државна процедура – владата плаќа за тоа и таа одлучува за списокот на гости.

Ќе има музика, читање и ритуал на помазание на новиот монарх, користејќи масла од портокал, рози, цимет, мошус…

Новиот крал ќе положи заклетва за крунисување пред јавноста. За време на оваа церемонија тој ќе ги добие жезлото како симбол на неговата нова улога, а надбискупот од Кентербери ќе му ја стави златната круна на главата.

Шефот на Комонвелтот

Чарлс стана шеф на Комонвелтот, асоцијација од 56 независни земји и 2,4 милијарди луѓе. За 14 од овие земји, како и за Обединетото кралство, кралот е шеф на државата.

Овие земји, познати како царства на Комонвелтот, се: Австралија, Антигва и Барбуда, Бахамите, Белизе, Канада, Гренада, Јамајка, Папуа Нова Гвинеја, Сент Кристофер и Невис, Санта Луција, Сент Винсент и Гренадини, Нов Зеланд, Соломонски Острови, Тувалу!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани