Унгарскиот премиер Виктор Орбан во видеото, кое го објави на Фејсбук, рече дека ваквиот владин указ е донесен со цел да се заштитат старите лица.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 ноември, 2020 23:35

НОВИ МЕРКИ ВО УНГАРИЈА: Еве што ќе значат!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Унгарската влада денес ги ограничи посетите на продавниците за малопродажба во обид да ги изолира постарите клиенти и да го спречи ширењето на пандемијата на вирусот корона меѓу луѓето над 65 години, кои се сметаат за најранлива група.

Според новите мерки, лицата постари од 65 години можат да влегуваат во продавниците во работните денови од 9 до 11 часот, а за време на викендите од 8 до 10 часот, пренесува Гардијан.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во видеото, кое го објави на Фејсбук, рече дека ваквиот владин указ е донесен со цел да се заштитат старите лица.

– Статистичките податоци поврзани со пандемијата јасно покажуваат дека најзагрозени возрасни групи се нашите родители и баби и дедовци. Да се ​​грижиме за нив – изјави Орбан и додава Ројтерс.

Со месеци, Унгарија се обидуваше да избегне второ затворање и да спречи понатамошно оштетување на економијата, но беше принудена да ги затвори средните училишта и да воведе полициски час во траење од 20 до 5 часот наутро.

Во Унгарија, од почетокот на пандемијата на короната, од вирусот корона се заразени 177.952 лица, додека починале 3.891 лица, се вели во податоците на веб-страницата на „Worldometers“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај една личност и изјави дека лекарите се подготвени да ја „поздрават и решат“ ситуацијата, пренесува порталот Index.hr.

ВО ХРВАТСКА ВАКЦИНИРАНИ 46.000 ГРАЃАНИ: Лесни несакани ефекти пријавени кај 80 лица

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно...

Цели семејства, со поспани деца во рацете, се упатија кон градот Агуа Калиенте, недалеку од границата со Гватемала, рано утрово.

КАРАВАН ОД 4.000 МИГРАНТИ ТРГНА ВО АМЕРИКА: Немаме друг избор, тука ќе умреме(ВИДЕО)

Мигрантите од Хондурас, бегајќи од сиромаштијата, се упатија кон САД денес преку границата...

Грција, која заработува многу пари годишно од туризам, сака да ги оживее патувањата пред да започне летната сезона и веќе направи шаблон за тоа како треба да изгледа сертификатот за вакцинирана личност.

МИЦОТАКИС ЈА ПОВИКА ЕУ да направи СЕРТИФИКАТ ЗА ПАТУВАЊЕ: Вакцинацијата не е задолжителна, но ќе има олеснување за вакцинираните лица

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика ЕУ да создаде заеднички сертификат...