Ова го утврди вештачко-балистичар, кој изјави дека во таа временска рамка биле истрелани девет проектили, кои удриле во Аркан и неговите пријатели.

Објавил: Мате Парлоф | 16 февруари, 2020 19:08

Нови шок детали за убиството на Аркан: Бил ликвидиран за 10 секунди со 3 куршуми во глава- крварел од око, а забите му биле скршени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Жељко Ражнатовиќ Аркан (48) и неговите пријатели Миленко Мандиќ (44) и Драган Гариќ Гара (47) беа убиени на 15 јануари 2000 година во белградскиот хотел „Интерконтинентал“ за само десет секунди, а можеби и во пократок интервал!

Ова го утврди вештачкиот-балистичар, кој изјави дека во таа временска рамка биле истрелани девет куршуми, кои го погодиле Аркан и неговите пријатели.

Балистот Милан Кунајдиќ на судењето рече дека куршумите бил испукани од зад скалите во хотелот.

Жељко Ражнатовиќ Аркан (48) и неговите пријатели Миленко Мандиќ (44) и Драган Гариќ Гара (47) беа убиени на 15 јануари 2000 година во белградскиот хотел „Интерконтинентал“ за само десет секунди, а можеби и во пократок интервал!

Судот утврди дека одбраната на осудениот Добросав Гавриќ (43) е неоснована во тврдењето дека на неговиот капут биле пронајдени траги од нитрат затоа што тој „фрлил петарди“ додека ја чекал Новата година на Палиќ.

– Ваквата одбрана е неприфатлива, бидејќи изјавите на сведоците и доказите укажуваат дека траги од нитрат имало на долните рабови на палтото на Гавриќ, како и во нараквиците пронајдени во палтото што го носел без сомнение – заклучи судот.

Иако соучесникот Драган Николиќ Гаги (49) на судењето тврдеше дека тој не се наоѓал во хотел, туку дома, телохранителот на Аркан, Звонко Матеовиќ, рече дека Гаги го застрелал во хотелското лоби.

Судот утврди дека одбраната на осудениот Добросав Гавриќ (43) е неоснована во тврдењето дека на неговиот капут биле пронајдени траги од нитрат затоа што тој „фрлил петарди“ додека ја чекал Новата година на Палиќ.

Во изјавата од 20 април 2004 година, Гаги рече дека слушнал за убиството на Аркан на телевизија со неговиот брат во Лозница.

Тој изјави дека Зоран Ускоковиќ Сколе, кој беше осомничен за вмешаност во организацијата за убиство, го повикал од Германија.

Жал ми е, многу плачеше! Го обожаваше Аркан. Аркан му беше идол – му рече Гага на судот.

– Видов згрутчување на крвта на левото око на Жељко. Неговите заби му беа искршени. Потоа почна да кашла и да плука крв од устата. Манда лежеше крварејќи од окото и устата, а Гариќ лежеше во сепарето држејќи го стомакот и плачеше.

Во еден момент, го слушнав Звонко Матеовиќ како вика: „Спушти го пиштолот!“

Се свртев и видов еден млад човек во жолта јакна како го крева пиштолот од подот. Никогаш повеќе не го видов – сведочеше Светлана Цеца Ражнатовиќ, еднаш во текот на постапката за убиството на нејзиниот сопруг Ражнатовиќ Аркан, Миленко Мандиќ Манда и Драган Гавриќ.

Аркан бил ранет со три прострелни рани во главата, а неговите проектили му го уништиле мозокот.

Тој бил сериозно повреден во 17.10 часот и бил примен во Ургентниот центар 15 минути подоцна, но покрај напорите на лекарите да го спасат, тој починал во 18,45 часот на операционата маса.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Јас се обидувам да коментирам многу внимателно или подобро да не коментирам што се случува во Соединетите држави или во други земји.

ПУТИН ЗА АМЕРИКА: Нивните длабоки внатрешни кризи се забележуваат од победата на Трамп!

Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка...

Горивото што се истури во рускиот дел на Арктичкиот круг стигна до езерото од кое реката тече северно кон океанот.

ПУТИН ЗБЕСНА! Еколошката катастрофа од Сибир станува светски проблем (ВИДЕО)

Минатата недела, претседателот Владимир Путин прогласи вонредна состојба и ги критикуваше...

Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

Американската економија официјално во рецесија!

Американската економија е во рецесија, објави Националното биро за економски истражувања...