Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 ноември, 2020 21:36

Нови 1.112 случаи со корона, починаа 24 лица

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 321
-Куманово 69
-Дебар 10
-Штип 38
-Прилеп 77
-Тетово 79
-Струга 44
-Велес 44
-Битола 65
-Охрид 36
-Кавадарци 26
-Гостивар 60
-Гевгелија 19
-Струмица 35
-Крива Паланка 7
-Радовиш 6
-Крушево 3
-Кочани 44
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 23
-Валандово 12
-Виница 11
-Делчево 13
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 12
-Ресен 16
-Неготино 22

Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден пациент од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од:
-Скопје 290
-Куманово 30
-Штип 31
-Прилеп 62
-Тетово 52
-Струга 17
-Велес 29
-Битола 20
-Охрид 57
-Кавадарци 15
-Гостивар 11
-Гевгелија 6
-Струмица 14
-Крива Паланка 5
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 18
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Берово 3
-Валандово 3
-Кратово 4
-Свети Николе 2
-Кичево 10
-Ресен 5
-Неготино 8

Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54743, бројката на оздравени пациенти е 32366, на починати е 1511, а бројот на активни случаи изнесува 20866.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Регистрирани сe 2.397 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со намалување од 3,0% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 11 ДО 17 ЈАНУАРИ, 2021Г: НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА НОВИ ПОЗИТИВНИ СЛУЧАИ И ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ, ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ОЗДРАВЕНИ ЛИЦА

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 11 до 10 јануари...

Со крвна плазма досега се третирани 661 пациент. Со ваквиот највисок чин на хуманост, граѓаните кои се оздравени имаат можност да им помогнат на тие кои во моментот се борат со коронавирусот.

ДАРУВАЊЕТО КРВНА ПЛАЗМА НАЈВИСОК ЧИН НА ХУМАНОСТ, ДОСЕГА ОБЕЗБЕДЕНИ 802 ЕДИНИЦИ, ТРЕТИРАНИ 661 ПАЦИЕНТ

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 802 единици...