Досега во земјата се направени вкупно 249.399 тестирања на Ковид -19!

Објавил: Стојче Бушин | 31 октомври, 2020 20:21

Нови 1085 ковид позитивни и 12 починати во Македонија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19!

Досега во земјата се направени вкупно 249.399 тестирања на Ковид -19!

-Скопје 447
-Куманово 69
-Дебар 9
-Штип 39
-Прилеп 60
-Тетово 62
-Струга 14
-Велес 50
-Битола 28
-Охрид 18
-Кавадарци 20
-Гостивар 35
-Гевгелија 29
-Струмица 80
-Крива Паланка 10
-Радовиш 9
-Крушево 3
-Кочани 13
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Валандово 6
-Виница 4
-Делчево 10
-Кратово 4
-Свети Николе 5
-Кичево 30
-Ресен 4
-Неготино 12

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 68 и 52г), еден од Куманово (27г), тројца од Прилеп (81, 82 и 49г), двајца пациенти од Тетово (87 и 77г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (67г) и еден пациент од Гостивар (65г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од:

-Скопје 142
-Куманово 8
-Штип 7
-Прилеп 11
-Тетово 21
-Велес 6
-Битола 13
-Кавадарци 18
-Гостивар 6
-Гевгелија 9
-Струмица 11
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Берово 1
-Валандово 2
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 10
-Неготино 5.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 31572, бројката на оздравени пациенти е 20731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9847.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Ќе побарам до Централниот кризен штаб за прилем, мораме да имаме карантин, Прилеп по Скопје има најголем број заразени и починати“ - вели градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски за Студио 10 на ТВ24.

(ВИДЕО)Прилеп мора да оди во карантин, алармира градоначалникот

Драматичниот пораст на заболени, хоспитализирани и починати пациенти од Ковид-19 во...

Тој ќе биде активиран ако за тоа има потреба, согласно епидемиолошката состојба во државата и бројот на пациенти кои бараат хоспитализација, потенцираше министерот!

Во моментов околу 500 легла има во ковид центрите во Скопје, извести Филипче!

Во моментов околу 500 легла има во ковид центрите во Скопје, со план за дополнителни...

-Заеднички се договоривме тоа да биде болницата „Мала Богородица“ – старата болница на Систина, каде може да се сместат 100 пациенти.

ФИЛИПЧЕ: ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ ЈА ОПРЕМУВААТ БОЛНИЦАТА „МАЛА БОГОРОДИЦА“, ЛЕКУВАЊЕТО ТАМУ НА ТОВАР НА ДРЖАВАТА

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, по состанокот со сопствениците на приватните...

Изминатата недела во ЗД Скопје, на шесте пункта во поликлиниките во Чаир, Ченто, Ѓорче Петров, Бит Пазар, Млин Балкан и Јане Сандански беа направени 1.138 тестови, од кои 398 биле ковид позитивни.

БРЗИ ТЕСТОВИ ЗА КОРОНА ОД УТРЕ ВО ШТИП, ГОСТИВАР, ПРИЛЕП, СТРУМИЦА И КИЧЕВО

Во пет здравствени институции во државата од утре ќе се врши тестирање за коронавирус...