Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 26 ноември, 2020 21:49

Нови 1160 заразени и 1094 оздравени од коронавирус

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 472
-Куманово 58
-Дебар 2
-Штип 43
-Прилеп 78
-Тетово 61
-Струга 29
Велес 32
-Битола 87
-Охрид 47
-Кавадарци 32
-Гостивар 22
-Гевгелија 1
-Струмица 39
-Крива Паланка 6
-Радовиш 2
-Крушево 2
-Кочани 15
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 10
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 5
-Виница 2
-Делчево 12
-Кратово 2
-Свети Николе 17
-Кичево 26
-Ресен 17
-Неготино 11

Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61г), двајца од Куманово (62 и 69г), еден пациент од Штип (72г), еден од Велес (78г), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63г), еден пациент од Гевгелија (65г), еден од Струмица (77г), еден од Кочани (65г), двајца од Делчево (66 и 68г), еден од Кратово (65г), еден од Кичево (61г) и еден пациент од Неготино (84г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1094 оздравени пациенти од:

-Скопје 560
-Куманово 55
-Дебар 5
-Штип 32
-Прилеп 59
-Тетово 51
-Струга 22
-Велес 35
-Битола 47
-Охрид 38
-Кавадарци 31
-Гостивар 26
-Гевгелија 5
-Струмица 17
-Крива Паланка 11
-Радовиш 13
-Крушево 3
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 6
-Делчево 5
-Кратово 1
-Свети Николе 8
-Кичево 16
-Ресен 4
-Неготино 18

Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, на починати е 1630, а бројот на активни случаи изнесува 20914.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Регистрирани сe 2.397 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со намалување од 3,0% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 11 ДО 17 ЈАНУАРИ, 2021Г: НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА НОВИ ПОЗИТИВНИ СЛУЧАИ И ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ, ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ОЗДРАВЕНИ ЛИЦА

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 11 до 10 јануари...

Со крвна плазма досега се третирани 661 пациент. Со ваквиот највисок чин на хуманост, граѓаните кои се оздравени имаат можност да им помогнат на тие кои во моментот се борат со коронавирусот.

ДАРУВАЊЕТО КРВНА ПЛАЗМА НАЈВИСОК ЧИН НА ХУМАНОСТ, ДОСЕГА ОБЕЗБЕДЕНИ 802 ЕДИНИЦИ, ТРЕТИРАНИ 661 ПАЦИЕНТ

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 802 единици...