Податоците на приватната агенција за вработување „АДП“, покажуваат дека овие бројки се далеку поголеми од очекуваните. Компаниите во Америка отвориле 271.000 работни места.

Објавил: Сара Фемина | 4 јануари, 2019 17:04

Нови 271.000 работни места во Америка

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Американските компании во декември отвориле 271.000 работни места.

Новите податоци на приватната агенција за вработување „АДП“, покажуваат дека овие бројки се далеку поголеми од очекуваните.
Тие се зголемени во однос на ноември кога беа отворени 157.000 работни места а во однос на проекциите на економистите кои предвидуваа дека во декември ќе бидат отворени 178.000 работни места.
Во градежниот сектор отворени се 37.000 работни места, во угостителството се бараат 39.000 лица за работа. Во корпоративниот сектор отворени се 66.000 работни места, а во образованието и здравството 61.000 лица.

Денес на американските континенти живеат околу 794 милиони жители. Од нив во Северна Америка живеат околу 340 милиони жители, во Средна Америка – 190 милиони, а во Јужна Америка – 390 милиони жители.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Работа

Саемот трае 8 дена и е достапен 24 часа на ден преку сите десктоп и мобилни уреди. Сè што ви треба е интернет!

Отворени над 500 работни позиции: Во тек е најголемиот онлајн саем за вработување во Македонија и регионот

  Од 7 до 14 октомври посетете го најголемиот регионален онлајн-саем за вработување...

Нови работни места ќе има и за двајца манипуланти за големите корисници, кои ќе добиваат по 16.500 денари месечна плата, како и пет насочувачи, што ќе ја имаат истата плата.

Пошта распиша конкурс -се бараат 80 работници

Граѓаните уште не се задоволни од нивните услуги, но Македонски пошти набргу ќе добијат...