Досега во земјата се направени вкупно 223.922 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Стојче Бушин | 20 октомври, 2020 20:04

Нови 408 заразени, четворица починати од ковид 19

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19!

Досега во земјата се направени вкупно 223.922 тестирања на Ковид -19.

-Скопје 227
-Куманово 12
-Штип 15
-Прилеп 4
-Тетово 34
-Струга 5
-Велес 15
-Битола 10
-Охрид 23
-Кавадарци 4
-Гостивар 2
-Струмица 18
-Крива Паланка 6
-Радовиш 7
-Кочани 4
-Демир Хисар 4
-Пехчево 2
-Берово 2
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 6
-Ресен. 1
-Неготино 2

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (64 и 77г), еден од Ресен (59г) и еден пациент од Битола (76г). Од нив еден пациент е починат вон болнички услови, останатите се починати во болница.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 281 оздравен пациент од:
-Скопје 148
-Куманово 4
-Штип 17
-Прилеп 16
-Тетово 18
-Струга 4
-Велес 4
-Битола 8
-Охрид 3
-Кавадарци 8
-Гостивар 3
-Гевгелија 9
-Струмица 12
-Крива Паланка 6
-Радовиш 2
-Кочани 3
-Пробиштип 4
-Берово 1
-Валандово 2
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Неготино 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24196, бројката на оздравени пациенти е 17673, на починати е 850, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5673.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција посочи дека охрабрувачки е тоа што расте бројот на оздравени пациенти од коронавирус.

Филипче: Нема потреба од нови мерки, овие кои се воведени даваат резултати

Министерот за здравство, Венко Филипче смета дека нема потреба од дополнителни мерки...