Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Стојче Бушин | 22 октомври, 2020 19:15

Нови 640 заразени и 12 починати од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19!

Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19.

-Скопје 272
-Куманово 43
-Дебар 5
-Штип 17
-Прилеп 41
-Тетово 41
-Струга 4
-Велес 11
-Битола 10
-Охрид 24
-Кавадарци 41
-Гостивар 12
-Гевгелија 11
-Струмица 24
-Крива Паланка 2
-Радовиш 9
-Кочани 20
-Пробиштип 3
-Берово 2
-Валандово 3
-Виница 4
-Делчево 3
-Свети Николе 7
-Кичево 17
-Ресен 4
-Неготино 10

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од:

-Скопје 71
-Куманово 5
-Дебар 1
-Штип 7
-Тетово 10
-Струга 4
-Велес 2
-Битола 3
-Охрид 3
-Кавадарци 3
-Гостивар 5
-Гевгелија 2
-Струмица 9
-Радовиш 1
-Кочани 6
-Берово 3
-Валандово 3
-Свети Николе 2
-Кичево 1
-Неготино 2

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Реално би било тоа да се случи во првите месеци од 2021 година, вели за „Фокус“, Проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет, УКИМ која е Претседател на Комитетот за имунизација.

Вакцината против Ковид во Македонија ќе стигне првите месеци од 2021, прво ќе се вакцинира 20 отсто од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку...

Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од последици на компликациите предизвикани од заболувањето Covid-19 починале уште 45 лица, соопшти во понеделникот словенечката влада.

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: 59 милиони заразени со коронавирусот во Светот

Денеска бројката на заразени со коронавирус во Светот, стигна до 59 милиони. Починаа...