Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -1!

Објавил: Стојче Бушин | 29 октомври, 2020 19:40

Нови 862 случаи на Ковид-19, починати 14 лица

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19!

35 годишен пациент од Скопје почина од коронавирус!

– Скопје 390
– Куманово 22
– Штип 28
– Прилеп 55
– Тетово 48
– Струга 9
– Велес 53
– Битола 31
– Охрид 18
– Кавадарци 24
– Гостивар 18
– Гевгелија 12
– Струмица 27
– Крива Паланка 10
– Радовиш 7
– Крушево 2
– Кочани 25
– Пробиштип 12
– Демир Хисар 4
– Македонски Брод 1
– Пехчево 3
– Берово 3
– Валандово 6
– Виница 9
– Делчево 5
– Кратово 6
– Свети Николе 6
– Кичево 17
– Ресен 3
– Неготино 8

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од:

-Скопје 75
-Куманово 9
-Штип 10
-Прилеп 16
-Тетово 27
-Велес 6
-Битола 13
-Кавадарци 6
-Гостивар 5
-Гевгелија 14
-Струмица 14
-Радовиш 6
-Кочани 7
-Демир Хисар 2
-Берово 3
-Пехчево 1
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Ресен 1
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Деканот на факултет за медицински науки проф. д-р Милка Здравковска потенцираше дека обуката со која се стекнале студентите во „Аџибадем Систина“ е огромно значење за нивниот понатамошен професионален ангажман.

ПРВАТА ГОДИНА ОД АКАДЕМСКАТА ПРАКСА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ЗАВРШИ УСПЕШНО – ПРОЕКТОТ ПРОДОЛЖУВА И СЛЕДНАТА ГОДИНА

На 9 ноември 2020 година Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во соработка со Факултетот...