Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Објавил: Рејхан Бајрами | 31 мај, 2020 16:39

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот Дерек Ковин го притисна вратот со коленото, покажува три лица кои клекнуваат на него за да го задржат на земја, иако тој не се спротивстави на апсењето.

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

“Те молам, дозволете ми да станам. Стомакот ми боли, вратот ми боли. Те молам. Не можам да дишам”, рече тој.

Сепак, како што покажа истрагата, полицијата го држеше на земја скоро 9 минути. Иако престана да покажува знаци на живот, тој беше задржан прикован на земја уште две минути, а Човин не му ја извади ногата од вратот.

Потсетиме, Xорџ Флојд почина во понеделникот вечерта, откако полицијата во Минеаполис се обиде да го уапси.

Прелиминарните резултати од обдукцијата на окружните власти покажаа дека Флојд (46) починал од комбинација на срцеви заболувања и „потенцијална интоксикација на организмот“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ИМА ЗАГИНАТИ И 19 ПОВРЕДЕНИ ЛИЦА: Се судрија автобус и автомобил!

Во судирот на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобилот, загинаа...