Како РКЕ не можеме да влијаеме на цената на горивата, имајќи ја во предвид структурата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 февруари, 2022 12:31

Ново поскапување на горивата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Горива повторно поскапуваат, најави денеска првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски. Тој денес информира дека бензинот поскапува за еден денар, а дизелот за 0,5 денари.

За жал ова е осма недела како поскапува. Како РКЕ не можеме да влијаеме на цената на горивата, имајќи ја во предвид структурата. Цената на бензините отпаѓа на набавната цена која што е на берзите и немаме никакво влијание. Соодветно на тоа е и курсот на доларот, рече Бислимовски во емисијата „Студио 10“.

Тој додаде дека Македонија има најниска цена на дизелот во регионот, која изнесува 1,19 евра за литар.

Новите цени на горивата ќе важат од ноќеска на полноќ и ќе важат во следните седум дена. Според новата цена ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по цена од 82 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 82 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ БС ќе се продава по цена од 74 денари за 1 литар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести