Тој изјави дека има четири вируси на корона кои циркулираат во човечкото тело редовно, секоја година.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 март, 2020 10:47

НОВО ТВРДЕЊЕ: ПОСТОЈАТ ЧЕТИРИ ВИРУСИ НА КОРОНА, 3 поминуваат низ телото секоја година!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вирологот Џон Вилијамс, шеф на Катедрата за педијатрија и заразни болести на Универзитетот во Питсбург, откри како правилно да ги мие рацете и зошто е тоа важно.

Тој изјави дека има четири вируси на корона кои циркулираат во човечкото тело редовно, секоја година.

„Тие главно се причина за настинки, всушност три типа на настинка, кои не се смртоносни за луѓето“, вели Џон Вилијамс.

“Важно е да земете доволно средство за дезинфекција за да ја покриете целата рака и да ги протриете прстите и помеѓу нив . Хемиски, алкохолот ја расипува мембраната на бактерии и вируси.  Кога станува збор за рацете – сапун и топла вода се подобри избори “, заклучува вирологот.

Под микроскоп, корона вирусот има бодликави краеви како круна. Под бодликавиот дел, има липиди или масти на површината.

“Обидете се да го исчистите путерот од садовите само со вода,  тој нема да исчезне. Потребни ви се сапуни за чистење на маснотиите. Сапунот или алкохол се многу ефикасни во разложување на вирусот на маснотиите. Ова го прави вирусот неактивен за да не може се врзува за клетките на човечкото тело “, објаснува Вилијамс.

Додека ги миете рацете, важно е да ги триете бидејќи така се прави повеќе сапуница и тоа правете го по 20 секунди бидејќи така ги спречувате бактериите и вирусите да се лепат на површините. Вирологот вели дека миењето раце со ладна вода не е проблем, но дека е поефикасно со топла.

Сретствата за дезинфекција базирани на алкохол се ефикасни доколку се користат правилно. Таквите агенси треба да содржат најмалку 60 проценти од алкохолот во него, бидејќи тоа го убива вирусот.

“Важно е да земете доволно средство за дезинфекција за да ја покриете целата рака и да ги протриете прстите и помеѓу нив . Хемиски, алкохолот ја расипува мембраната на бактерии и вируси.  Кога станува збор за рацете – сапун и топла вода се подобри избори “, заклучува вирологот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Директорот на СЗО за вонредни ситуации Мајкл Рајан изјави дека не постојат конкретни докази кои би сугерирале дека масовното носење маски носи потенцијална корист.

СЗО: Ако неправилно ги користите маските залудно ги носите!

Првите луѓе на Светската здравствена организација и натаму на луѓето им препорачуваат...

Според едно неодамнешно тестирање спроведено во домот на пациент заразен со вирус, било откриено дека WC школката, мијалникот и кваката на тоалетот се всушност најконтаминирани, пренесува Женски Магазин.

Еве на кое место од домот најмногу се задржува коронавирусот!

Д-р Арон Глат, началник на болницата Маунт Синај Јужен Насау во Њујорк неодамна откри...

Тој преку својот Фејсбук профил се огласи до јавноста и посочи дека Коронавирусот за кој многумина мислеа дека не се пренесува преку воздухот, всушност во него се задржува дури 3 часа.

Д-р Даниловски контра Жан Митрев: Вирусот се одржува во воздухот дури 3 часа, се шири и аерогено

Доктор Драган Данаиловски, ко је еден од најистакнатите епидемиолози, се огласи во...