Земјотресот бил почувствуван и во одредени делови на Македонија. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопштија дека утринава е регистриран земјотрес, чиј епицентар потекнува од соседна Албанија, на растојание 160км југозападно од Скопје.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 декември, 2019 11:36

Нов земјотрес во Албанија почувствуван и во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пред околу еден час нов земјотрес ја потресе Албанија.Земјотресот се случи во 9 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда 4.3.

Земјотресот бил почувствуван и во одредени делови на Македонија. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопштија дека утринава е регистриран земјотрес, чиј епицентар потекнува од соседна Албанија, на растојание 160км југозападно од Скопје.

Катастрофалниот земјотрес кој во вторникот ја погоди Албанија беше насмртоносниот земјотрес за оваа година..

Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван во југозападните делови на државата- Кичево, Охрид и Битола, со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала и со интензитет од III степени во Скопје и околината според истата скала.

Инаку во вторникот Албанија беше погодена од катастрофален земјотрес со 6.4 степени според Рихтер и од тогаш тлото не мирува. Епицентарот се помести на север, а жителите на Албанија се уште се во страв да не се повтори земјотресот од пред една недела кога животот го загубија 51 лице.

Како што минатата недела објавија медиумите земјотресот според податоците објавени на веб-порталот „Волкано дискавери“, кој имаше јачина од 6,3 степени има моќност колку и 60.000 тони експлозив ТНТ. Тоа е е еквивалентно на три атомски бомби, објави порталот Сот Њуз. Со тоа овој земјотрес официјално станал најсмртоносниот земјотрес за оваа година.

Според степенот на Рихтеровата скала овој земјотрес не спаѓа ниту во 10-те најсилни во 2019-та година, сепак тој однесе најмногу жртви.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) ја рангира земјава на осмото место во светски рамки по количините фрлена храна според бројот на жители

СИРОМАШНА, НО ПРИБИРЛИВА: Македонија меѓу рекордерите во фрлање храна

Македонија сиромашна но прибирлива, граѓаните и покрај тоа што се жалат за сиромаштијата...

Од воведувањето на мерката на 1 јули оваа година, парите за првите три месеци ќе бидат на сметките во декември.

Проверувајте си ги сметките – парите за скенирање на сметки ги имате на вашата трансакција

На вашите сметки треба да очекувате поврат на 15 осто од ДДВ. Средставата на повратот...

Имено македонските олимпијци се закитија со медали на  прогласувањето на најдобрите олимпијци на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки, во арената во Доха, Катар.

МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ: Ученици земаа пет медалји на олимпијада во Катар

Македонските ученици Матеј Гелев, Емилија Николовска, Мајкл Георгиевски, Никола Спировски,...