Дури  13,97 милиони евра, а не 6,5 милиони потрошила Државната Лотарија за коцкарски слот-машини.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 јануари, 2020 10:59

НОВ СКАНДАЛ: Државната лотарија потрошила не 6 туку 14 милиони евра за машини за коцкање!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пратеникот Илија Димовски  на својот Фејсбук профил објави нов скандал овој пат за Државна Лотарија.

 

Дури  13,97 милиони евра, а не 6,5 милиони потрошила Државната Лотарија за коцкарски слот-машини.

Во 20 месеци Државната видеолотарија направила не еден, туку ДВА тендери за набавка на коцкарски апарати.

Првиот пат на 16.04.2018 за
7.422.200 €.
Вториот пат на 02.01.2020 за
6.548.500 €.

Вкупно оваа државна фирма потрошила
13.970.700 € за коцкарски апарати.

Димовски на фејсбук објави фотографија со која откри дека Државната лотарија направила два тендери за набавка на коцкарски апаративо рок на 20 месеци.

„Во 20 месеци Државната видеолотарија направила не еден, туку ДВА тендери за набавка на коцкарски апарати, по што следуваа низа коментари на сметка на Власта, а најчести се оние од револтираните граѓани:

“Народот нема леб да јаде,деца умираат зошто државата нема пари да им плати лекување,ама за коцкарски апарати имаат. Расипничка влада дно”.  “Toa е перална за пари, мора некогаш да се стави крај”, се само дел од коментарите.

Државна лотарија е современо акционерско друштво, за одговорно приредување игри на среќа за граѓаните на територија на Македонија. Компанијата е во државна сопственост, основана според успешни примери и искуства од европските и светските државни лотарии, со цел континуиран придонес во републичкиот буџет за инвестирање во општествено корисни цели. Државна лотарија, активно придонесува во збогатување на содржините и подобрување на квалитетот на живеење на граѓаните на нашата земја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На денешната прес-конференција Џафери, обраќајќи им се на граѓаните по вчерашното распуштање на Парламентот и распишување на предвремените парламентарни избори на 12 април, рече дека лидерите решија да го вратат мандатот кај народот, а обврска на институциите е да обезбедат услови за спроведување на фер, слободни и демократски избори на кои народот ќе го искористи своето демократско граѓанско право и обврска.

Џафери: Лидерите на партиите решија мандатот да го вратат кај народот, следуваат фер и демократски избори

Откако вчера беше изгласан законот за ЈО, претседателот на Собранието Талат Џафери ...

Николовски на коментарот дека  функционери од Брисел велат дека е добро што овој закон е донесен во пресрет на можноста да се добие датум за преговори рече дека секој функционер надвор од Македонија ги гледа резултатите:

Николоски: Денеска ВМРО-ДПМНЕ ќе ги разгледа можностите за проценување на постапката во Собранието за Законот за ЈО

Во денешното гостување во емисијата „Утрински брифинг“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

КОД, по своето детално истражување на добитниците кои се објавуваат секој ден, го поставува прашањето: Дупла среќа или софтверска грешка?

ЧУДНИ НАГРАДИ “МОЈ ДДВ”: Дури девет двојни добитници- Дупла среќа или софтверска грешка?

Во вчерашното издание на емисијата КОД, беше направена анализа за наградната игра...

Освен со Заев и Спасовски, тој може да се забележи и со претседателот Пендаровски, со неговиот портарол Миле Бошњаковски но и со Мухамед Зекири.

Ноќеска полицијата уапси познат криминалец близок до СДСМ

Полициските сили на СВР Скопје вечерва го уапсиле Нафи Абдиоски, познат криминалец...