Ова е трета средба на претседателите на двете Кореи, кои се повеќе се приближуваат на ставот дека треба и да се обединат во една држава во скора иднина

Објавил: Мирко Бачиќ | 17 септември, 2018 14:05

Нов состанок на претседателите на двете Кореи

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае ин, ќе ја позиционира денуклеаризацијата како главна тема во агендата на средбата со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг ун, која ќе се одржи оваа недела.

Поради недостигот на напредок по неодамнешните преговори, раководителот на Кабинетот на јужнокорејскиот претседател, Им Јонг сеок, е претпазлив во поглед на зголемените очекувања од тридневниот самит што ќе започне утре во Пјонгјанг.

“Не можеме да предвидиме колку успешен ќе биде резултатот”, рече Им.

Мун, кој имаше улога на медијатор во нуклеарните преговори меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, утре патува во главниот град на Северна Кореја со делегација која има повеќе од 200 луѓе.

Двајцата водачи треба да разговараат за подобрување на односите меѓу двете земји и за чекорите за ублажување на воените тензии.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Владата на РСМ на утрешната седница ќе треба да се произнесе по предлогот на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести.

Министерство за здравство: Комисијата за заразни болести предлoжи воведување полициски час во цела држава од 22 часот навечер до 5 часот наутро

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести...

Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае.

МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО СЕ ЗАТВОРА: Комисијата за заразни болести предлoжи полициски час во цела држава

Министерстeрот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести...

Македонците се разединети и сите ние, политичарите, но и сите партии, имаат учинок и одговорност за тоа. ВМРО има зад себе историски пропуштени шанси, поделби, расколи, но се случувале и обединувања.

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на нашиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ...

„Актуелен беше Клиничкиот центар. Тоа е проект за еднаш во 100 години. Вреден е 500 милиони евра според физибилити студијата од 2014 година од времето на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Понудив опозицијата да има институционална контрола врз реализацијата на новиот Клинички центар, тие со 2.000 амандмани го блокираа законот

„Јас сум да постигнеме консензус. За 10%, за 20%, за 30% од прашањата. Тоа ќе ја забрза брзината...