Потоа, во јуни започна нов бран, кој не личи на првиот. Старите луѓе не се толку загрозени. Мене не ми личи на истиот вирус - изјави д-р Несторовиќ, истакнувајќи дека, сепак, оваа теза сè уште не е потврдена.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 јули, 2020 14:28

НОВ ТИВОК УБИЕЦ: Доктор Несторовиќ открива нов вирус- НЕ МИ ЛИЧИ НА ВИРУСОТ КОРОНА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека младите сега се разболуваат повеќе, што го поставува прашањето дали станува збор за нов вирус.

Тој верува дека треба да се направи нова проширена дијагноза за некои нови причини, еве зошто:

– Постои бактерија Легионела, бактерија која сака влага и во затвореност, која живее во централните климатизери. Еден куп клубови се затворени со месеци, а токму оваа бактерија предизвикува пневмонија кај младите! Ова е карактеристично за спортистите кои остануваат во кампови. Според мене, тоа треба да се провери, бидејќи не е корона, рече Несторовиќ.

– Според една голема студија, се појави нова верзија на вирусот што може да зарази повеќе луѓе, но во однос на последиците, наводно, не е посилна од претходната верзија. Епидемијата ја завршивме на 1 мај, а практично ништо не се случи до 1 јуни.

Потоа, во јуни започна нов бран, кој не личи на првиот. Старите луѓе не се толку загрозени. Мене не ми личи на истиот вирус – изјави д-р Несторовиќ, истакнувајќи дека, сепак, оваа теза сè уште не е потврдена.

Според него, појавата на нови симптоми се совпаднала со пристигнувањето на луѓе од Швајцарија и Италија кои веројатно тоа го донеле.
Говорејќи за антитела, тој го смета следново:

– Не грижи се ако ги немаш. Контактот со децата се чини дека доведува до имунитет. Само еден педијатар почина во Италија во претходниот период, но тој беше стар, тој беше повеќе од 70 години – изјави д-р Несторовиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

ЕУ ВО ЧЕТВРТОК ПЛАНИРА УЛТИМАТУМ ЗА СРБИЈА: Признавање на Косово и членство во ООН!

Преставниците на администрацијата во Брисел во четврток практично ќе и стават на маса...

Лончар истакна дека здравствениот систем има доволно медицински персонал, без оглед на обемот на работа на болниците и замореноста на вработените.

ЛОНЧАР: 550 здравствени работници во Србија се заразени со корона, од кои 50 се во болница

Министерот за здравство, Златибор Лончар, соопшти денеска дека 550 здравствени работници...