Најпрво тој ја изгуби титулата „негово кралско височество“, воените титули и голем број јавни повластици, а сега ја губи и кралската воена униформа.

Објавил: Весна Петровска | 21 јануари, 2020 18:15

НОВ ШАМАР ЗА ХАРИ ОД КРАЛИЦАТА: Елизабета Втора даде НАРЕДБА за уште една забрана! Драма во кралството!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Кралицата Елизабета е гневна поради одлуката на нејзиниот внук принцот Хари да се тргне од кралските должности, таа нејзиниот гнев го искажа и преку нејзините нови правила.

Целиот свет зборува за потегот на хари и Меган, брјни теории се пишуваа за својата одлука, тој вчера го имаше своето прво јавно обраќање каде изјави дека ниту малку му било лесно да направи ваков чекор и изјави дека неговото место ќе биде секогаш Британија.

Со повлекувањето од примарните кралски функции, принцот Хари, свесно или несвесно се повлече од уште многу други нешта, функции и привилегии кои дотогаш ги имаше.

Најпрво тој ја изгуби титулата „негово кралско височество“, воените титули и голем број јавни повластици, а сега ја губи и кралската воена униформа.

Според правилата, сите кои ја напуштаат таа функција можат да ги носат ордените и чиновите, но не и самата униформа. Тој двапати беше дел од две воени мисии во Авганистан, а меѓу соборците е познат како „капетан Велс“.

Следен пат кога ќе биде на некој настан поврзан со војската, принцот Хари ќе мора да биде облечен во цивилна облека, бидејќи веќе не е дел од ниту една воедна единица, изјавил лорд Вест од Спитхед, кој бил на чело на британската морнарица.

Наводно, кралицата сакала да ја одземе и титулата војвода од Сасекс и да го назначи за гроф од Дамбартон, но принцот Чарлс се спротивставил, па Хари и Меган ја задржале само таа титула.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

Франција му пресуди на Ѓукановиќ: ФИГАРО НАЈАВИ- Мило нема да дочека 30 години на власт

Лесно може да се случи Мило Ѓукановиќ наскоро да испадне од власт заради донесување...

Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Додик му порача на Изетбеговиќ: Ќе мора да ме трпи, го повикувам да разговараме(ВИДЕО)

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го повика водачот на Демократската...

Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години - дури и до -96 степени.

ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ БЛАГА ЗИМА: Чудни работи се случуваат(ВИДЕО)

На почетокот на јануари годинава, направени се мерења во средишните слоеви на стратосферата...

Хрватскиот европратеник Томислав Сокол ексклузивно за „Магазин“ одговори на неколку наши прашања поврзани со европските перспективи на Македонија.

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ на европратеникот Томислав Сокол за Магазин: Можам да ја разберам фрустрираноста на македонските граѓани

Прашање 1: На изборите во 2019 година сте избран за застапник на Хрватска во Европскиот...