Ѓоковиќ крстари по Јадранското море, па каде им се допадне таму вртат.

Објавил: Весна Петровска | 23 јули, 2019 13:56

Ноле на Хрватите им ги исполнува соништата: Еве што прави шампионот на одмор

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Новак Ѓоковиќ со семејството ужива на заслужен домор на хрвасткото приморје.

Првиот рекет во светот дели насмевки низ Хрватска

Ѓоковиќ крстари по Јадранското море, па каде им се допадне таму навратуваат.

Така во неделата престојуваа во Корчула каде Новак И Јелена во кафеана ги запеаа песните на покојниот Оливер Драгојевиќ со лоланиот бенд, а ден подоцна продолжија со авантурите.

Заедничко од сите тие места каде што ги посетија Новак норланлно беше во центарот на вниманието.

Сите сакаа да го запознаат, да разговараат и да направат селфи со српскиот шампион во тенис.

Дека Ноле е шампион во вистинска смисла на зборот, сведочат фотографиите на социјалните мрежи – првиот рекет во светот никого не одби за да се запознае и да се фотографира.

На многу туристити одморот им се разубави по запознавањето на Ѓоковиќ на Јадранското море

Како што во коментар напиша една обожавателка на Новак Ѓоковиќ: Тој на овие луѓе им ги исполнува соништата.

Навистина е убаво кога и во Хрватска знае да се почитува и да се гордее зауспехот на нашиот Балакнец, и кога спортот е настрана од идеологиите и политиката на една земја.

За потсетување, Новак Ѓоковиќ победи на Вимблдон каде противник му беше Федерер и ја освои својата својата 16. Гренд слем титула во кариерата.

Се чини најважниот момент се случи при водство на Федерер од 8:7 кога имаше брејк и на свој сервис можеше да стави точка. Пред се бидејќи водеше со 40:15, имаше две меч топки и можност засекогаш да им избега на своите ривали.

Но, тука доаѓаме до најважниот статистички податок. Новак Ѓоковиќ стана првиот тенисер по пауза од 71 година кој успеал да спаси две меч топки во финале на Вимблдон и потоа да ја освои титулата. Последниот кому му успеало тоа е Боб Фалкенбург.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Нејзините фанови, односно повеќето машки срца речиси и за малку да беа скршени, мислејќи дека згодната русокоса го кажа судбоносното ДА, но не грижете се, може да здивнете, Марјана Станојковска само беше дел од традиционалниот Саем за венчавки.

ПОЗНАТАТА ЛОТО ДЕВОЈКА ОБЛЕЧЕ ВЕНЧАНИЦА- Маријана како принцеза од бајките!

Познатата лото девојка, македонската водителка, Маријана Станојковска која слободно...

Ова се резултатите од меѓународната студија на Меѓународниот „светски лидери“ на Галуп, која покажа дека, иако не е политички лидер, папата Фрањо беше најдобро примен во светот, со поддршка од 53 проценти од испитаниците.

Ова се најполуларните лидери во светот: Еве кои лидери Србите ги сакаат најповеќе

Папата Фрањо и германската канцеларка Ангела Меркел се најпопуларните лидери во светот...

На оваа вест не останаа рамнодушни нејзините фанови, а и многумина беа изненадени бидејќи пејачката на неколку наврати, во интервјуа потенцираше дека  токму сопругот и е голема поддршка.

„Не успеав да го спасам бракот“: Елена Велевска си ја отвори душата!

Уште пред две години, летото во август 2018 година во јавноста како бомба одекна веста...