Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот напаѓач, кој со лак и стрели, уби пет и рани две лица е 37- годишен Данец, соопшти норвешката полиција.

Објавил: Македонка Димкин | 14 октомври, 2021 10:14

Норвешка во шок по смртоносниот напад со лак и стрели

Фото/Текст извор: ©dw.com

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот напаѓач, кој со лак и стрели, уби пет и рани две лица е 37- годишен Данец, соопшти норвешката полиција.

Пет лица загинаа, а две се повредени, гласеше последниот трагичен биланс објавен доцна синоќа од страна на норвешката полиција по крвавиот вооружен напад во градот Конгсберг кој се наоѓа 70 километри северозападно од престолнината Осло. Двете лица кои се повредени, еден од нив е полицаец кој бил на должност, се на лечење во болница. Осомничениот маж, за кој се смета дека носел лак и стрели, е приведен. По сѐ изгледа злосторството го извршил сам, и полицијата не трага по други осомничени.

Детали за жртвите во нападот не се објавени. Насилниот инцидент се случи 10 години по најлошиот терористички напад во Норвешка, кога десничарски екстремист уби 77 луѓе. Андерс Беринг Брејвик на 22 јули 2011 година детонираше автомобил бомба во Осло, убивајќи 8 лица, пред да отиде на островот Итоја, каде отвори оган на посетителите на годишниот летен камп кој го организираа младите од Лабуристичката партија, при што уби 69 луѓе, главно тинејџери и млади возрасни луѓе.

Нападот се случи околу 18.30 минути по локално во Конгсберг, а мотивите на напаѓачот на засега не се познати. Прерано е да се каже дали овој чин е мотивиран со тероризам, соопшти полицијата вчеравечер.
Утрината, пак тааобјави дека напаѓачот е 37-годишен Данец кој живее во Конгсберг и против него е подигнато обвинение. Од полицијата објавија дека ја откриле националноста на напаѓачот да ги спречат гласините откако на социјалните медиуми се појавиле пограшни информации.

Во тек е испитувањето на осомничениот и тој соработува, изјави неговиот адвокат, а тоа беше потврдено и од страна на полицијата. Нападот се одвивал повеќе од половина час на пошироко подрачје во Конгсберг, вклучувајќи ја и продавницата Куп Екстра, објави весникот Афтенпостен.
Детали за жртвите во нападот не се објавени.

Насилниот инцидент се случи 10 години по најлошиот терористички напад во Норвешка, кога десничарски екстремист уби 77 луѓе. Андерс Беринг Брејвик на 22 јули 2011 година детонираше автомобил бомба во Осло, убивајќи 8 лица, пред да отиде на островот Итоја, каде отвори оган на посетителите на годишниот летен камп кој го организираа младите од Лабуристичката партија, при што уби 69 луѓе, главно тинејџери и млади возрасни луѓе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Најголем дел од кафето се увезува од Бразил – 32 проценти и Виетнам – 22 проценти, по што следат Хондурас – 7 проценти, Уганда – 6 проценти и Колумбија – 5 проценти.

Србија произведува најмногу кафе во регионот, Македонија на 5 место

Во 2020 година во ЕУ произведени се вкупно 1,9 милиони тони кафе, што е раст од 10 проценти...

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија. Меркел...

Сепак, не е исклучена можноста од повторно воведување рестрикции доколку епидемиолошката состојба во државата повторно се влоши.

Данска од 10 септември ги укинува сите мерки против Ковид-19

Од 10 септември Данска ги укинува сите рестрикции воведени поради пандемијата од Ковид-19,...