„Норвешка не е во состојба да ја реши актуелната енергетска криза бидејќи сериозно зголемување на нејзиниот извоз е невозможно поради ограничените резерви.

Објавил: Мате Парлоф | 28 октомври, 2022 5:48

Норвешка е против ограничување на цените за рускиот гас

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Норвешка е против предлогот на Европската Унија за поставување вештачка горна граница на цените за рускиот природен гас, соопшти министерството за нафта и енергетика на таа земја.

„Тоа би можело да го влоши проблемот со кој Европа веќе се соочува – со можен недостиг од гас“, кажа Стајн Гримсруд, портпаролот на норвешкото министерство, за руски Известија.

Норвешкото министерство ги потврди плановите оваа година на ЕУ да ѝ се испорачаат околу 122 милијарди кубни метри гас. За споредба, Русија во 2022 година во блокот испорачуваше околу 130 милијарди кубни метри преку гасоводи и 20 милијарди кубни метри течен природен гас (ЛНГ) годишно, пренесува Раша тудеј.

Норвешка стана главен доставувач на гас за Европа по намалувањето на руските испораки поради западните санкции и техничките проблеми. Уделот на гас кој се увезува во блокот од Русија падна од 41 на 9 отсто од почетокот на годината, изјави неодамна европската комесарка за енергетика Кадри Симсон.

Норвешка претходно беше втор најголем снабдувач на ЕУ со гас, покривајќи околу 20 отсто од нејзините потреби. Ова лето официјално Осло издаде дозволи за вадење гас на седум нови морски полиња за да се зголеми производството на гас за 8 отсто во однос на 2021.

„Норвешка не е во состојба да ја реши актуелната енергетска криза бидејќи сериозно зголемување на нејзиниот извоз е невозможно поради ограничените резерви. Исто така, напоменуваме дека Норвешка го зголеми профитот поради растот на цената на гасот и не планира да учествува во поставување горна граница на цените на гасот. Осло им нуди на своите европски партнери да работат на основа на долгорочни договори“, пренесува Известија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...