„Јас немам намера да се спуштам на нивото на јавната дебата, бидејќи не станува збор за општите и посебните услови кои јас треба да ги исполнувам како вонреден професор.

Објавил: Перо Милчин | 11 јуни, 2019 18:44

НУХИУ: „Не чувствувам одговорност за скандалот и нема да се повлечам од функцијата„

Фото/Текст извор: ©24вести

Агим Нухиу, тврди дека нема ништо спорно што добил унапредување како вонреден професор на Тетовскиот универзитет додека седи во заменичката фотелја во МВР, пренесува ТВ24.

За прв пат заменик министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу за ТВ24 даде изјава во јавноста по скандалот на Тетовскиот универзитет со незаконските унапредувања во академската кариера на актуелни функционери, меѓу кои е и тој. Прстот го впери во Универзитетот. И ги повика институциите, да го истражат случајот иако тој е втор човек во една од нив.

– „Јас немам намера да се спуштам на нивото на јавната дебата, бидејќи не станува збор за општите и посебните услови кои јас треба да ги исполнувам како вонреден професор. И во времето кога бев избран и сега ги исполнувам условите за академска личност. За дилемите во однос на процедурата надлежен е Тетовскиот универзитет- вели во изјава за ТВ 24 Нухиу.

Деновиве од скандалот кој го откри инспекторот Илиевски се огради и министерот за образование Арбер Адеми, но денес не одговори на нашите повици.
Инспекторот Илиевски тврди дека покрај незаконското напредување, тројцата функционери добивале пари преку интелектуални договори од 2015 до 2017 година, за којшто период и се товарат. Бара со случајот да се позанимаваат премиерот Заев и ДУИ.

 „Овие јавни функционери, тројца, добиваат надокнада на финансиски средства што е спротивно со Закон за високо образование. Ќе треба тие парични средства да ги вратат и да се сноси одговорност. Одговорност што треба да ја има покрај овие е злоупотреба на службената положба, значи неморалноста и во една правна држава, ако сакаме да бидеме да се приклучиме кон европските тенденции тогаш нема што да чекаат. Тие уште вчера требаше да поснесат неотповикливи оставки“. – вели Илиевски.

Доказите на инспекторот покажуваат дека Адеми незаконски бил избран за доцент, а двајцата актуелни државни функционери Нухиу и Директорот на државниот завод за индустриска сопственост, Емрули незаконски напредувале во наставно-научните звања, иако работниот однос на Универзитетот им бил во мирување, а тие биле функционери.
Од тетовскиот универзитет и денеска молк. Молк и од институциите, освен Просветниот инспекторат кој се огради од тврдењата на нивниот инспектор и најави вонредна контрола на Универзитетот. Последниот збор ќе го каже Антикорупциска, откако ќе го истражи случајот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Ги повикувам Саше Ивановски Политико и Миленко Неделковски да ја објават наводната видео или аудио снимка (што ја поседувал Миленко демек), во која Орце Камчев ми дава 25.000 евра во кеш.

ГЕРОСКИ НАЈАВУВА ТУЖБА: Миленко Неделковски има “ВИДЕО” каде Камчев му дава на Героски 25.000 евра во кеш?

Новинарот Бранко Героски вечерва на социјалните мрежи ги повика Саше Ивановски Политико...

Кој го овласти премиерот сам да избира шеф на некое ново обвинителство, прашува Каракамишева.

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството...

Обвинителството на 15. месецов отвори истрага против лицата Б.Ј и З.М, кои ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Првоосомничениот Б.Ј го товари и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Двајцата осомничени тргувале со влијание, убедувајќи луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител. 

КЛОПЧЕТО СЕ ОДМОТУВА: Запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...

Jас го пренесов мојот став и не ми е воопшто тешко тоа да го кажам сега и јавно, дека ако е тоа проблем, јас се сомневам дека тоа е причината дека јас зад помирувањето гледам амнестија за Заев и неговите, ако е тоа потребно, можам и јавно да кажам дека немам никаква намера и денес и во следните пет години да го амнестирам Зоран Заев ако направил криминал и кого било од неговите блиски соработници во партијата или во Владата ако направиле криминал. Тоа можам да го кажам и да се држам до тоа до крајот на мандатот – вели Пендаровски.

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа зборуваше за тоа дека...