Пратеникот Димитар Апасиев вчера објави дека поднел претставка до Внатрешната контрола на МВР против полициски службеник за непрофесионално однесување откако тој кога го сопрел со возилото одбил да се легитимира, немал налог за претрес на пратеник (поради пратеничкиот имунитет) и не му издал записник за направен алкотест.

Објавил: Владо Марин | 3 јули, 2021 20:25

Најчевска до Апасиев: Немој да се претставуваш како професор по право ако не го знаеш правото

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пратеникот Димитар Апасиев вчера објави дека поднел претставка до Внатрешната контрола на МВР против полициски службеник за непрофесионално однесување откако тој кога го сопрел со возилото одбил да се легитимира, немал налог за претрес на пратеник (поради пратеничкиот имунитет) и не му издал записник за направен алкотест.

Што е проблематично во текстот на Апасиев?
Во анализата имав предвид дека станува збор за: професор на Правен факултет, за пратеник во Собранието на Република Северна Македонија и за претседател на партија.
1. Тоа што полицаецот го нарекува џандар – со што покажува потценувачки однос кон државна институција и намера да го омаловажи службеното лице.
2. Омаловажувањето продолжува со тврдењето (кое не се базира апсолутно на никакво знаење) дека станува збор за човек кој позицијата ја добил со завршување на некаков курс наместо да има соодветна обука.
3. Ја негира потребата од алко-тест (најверојатно заради тоа што пратениците никогаш не консумираат алкохол)
4. Не знам дали полицаецот му побарал на Апасиев да направи преглед или претрес (од начинот на кој го опишува случајот немам верба дека Апасиев прави разлика меѓу двете работи)
5. Пратеникот нема уставен имунитет кој го заштитува од преглед или претрес. Според членот 64 од Уставот, пратениците имаат имунитет за работи искажани во Собранието и не можат да бидат притворени без одобрение на Собранието (освен доколку се фатени во извршување кривични дела за кои може да се изрече казна затвор од најмалку 5 години).
6. Претрес на возило полицијата не смее да прави без основано сомнение на никого (независно од тоа дали станува збор за пратеник или не).
Би сакала да ја слушнам и другата страна, затоа што во правото важи принципот: audiatur et altera pars.
Наравоучение: немој да се претставуваш како професор по право, ако не го знаеш правото.
ФБ статус на Мирјана Најчевска
Од МВР пак, велат дека законите важат еднакво за сите граѓани, без разлика на нивната функција. Имунитетот кој според Устав го има пратеникот, го штити од кажано мислење на говорница и гласање во Собрание и го штити од притвор, посочуваат од МВР.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Децо, палете патиките и тргајте по белиот свет. Иднината е подеднакво заебана како и минатото во Северна. Не дозволувајте партиски кловнови да ви ја кројат судбината.

Михајловски со порака до младите: Децо, палете патиките и тргајте по белиот свет

Актерот Тони Михајлоски најверојатно разочаран од ситуацијата во Македонија преку...

Нема место за паника, има доволно резерви на масло за потребите на граѓаните, напиша на Фејсбук министерот за економија, Крешник Бектеши сликан со пакети масло за јадење.
Бектеши позираше со пакети масло за јадење

Бектеши позираше со пакети масло за јадење

Бектеши позираше со пакети масло за јадење Нема место за паника, има доволно резерви...