Снимките од овој инцидент го обиколија светот, а поранешниот американски претседател Барак Обама се огласи по настанот!

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 јануари, 2021 21:50

ОБАМА ЗА НЕРЕДИТЕ ВО ВАШИНГТОН: Ова е момент на голем срам за нашата нација!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Приврзаници на американскиот претседател Доналд Трамп вчера упаднаа во зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон.

Снимките од овој инцидент го обиколија светот, а поранешниот американски претседател Барак Обама се огласи по настанот!

„Историјата со право ќе го памети денешното насилство во Капитол, поттикнато од актуелниот претседател, кој продолжува неосновано да лаже за исходот на легитимните избори, како момент на голем срам за нашата нација. Но, ќе се шегувавме ако го третираме како тотално изненадување“. – рече Обама.

Приврзаници на американскиот претседател Доналд Трамп вчера упаднаа во зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон. Беа убиени 4 лица!

Веќе два месеци, политичката партија и придружниот екосистем на медиумите премногу често не сакаат да им ја кажат вистината на своите следбеници!

Нивната фантастична приказна се спирализира сè подалеку од реалноста и е изградена врз години на посеано негодување. „Сега ги гледаме последиците, помешани во насилно крешендо“, напиша Обама.

Тој рече дека републиканските службеници имаат јасен избор во сквернавените комори на демократијата:

“Тие можат да продолжат по овој пат и да продолжат да разгоруваат пожари. Или можат да ја изберат реалноста и да ги направат првите чекори кон гаснење на пламенот. Тие можат да ја изберат Америка”. Јас бев воодушевен кога видов денес дека многу членови на партијата на претседателот зборуваат силно. Нивниот глас се додава на оние гласови на републиканските државни и локални изборни службеници во држави како Грузија кои одбија да бидат заплашени и чесно ги извршуваа своите должности.

Потребни ни се повеќе лидери како овие – токму сега и во деновите, недели и месеци што следат додека избраниот претседател eо Бајден работи на враќање на заедничката цел на нашата политика.

На сите нас како Американци, без оглед на партијата, останува да го поддржиме во таа цел “, заклучи Обама.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Самоизолацијата може да се прекине само по пет дена со прикажување негативен тест или потврда за вакцинација.

Германија ги заострува мерките, од денеска задолжителна самоизолација по влез во земјата

Германија ја рангираше Хрватска меѓу земјите со висок епидемиолошки ризик, што значи...

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани...

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...