Обвинение за жителот од Марино кај кој беше пронајдено оружје и муниција.

Објавил: Перо Милчин | 19 јули, 2019 12:33

Обвинение за жител од Марино: Пронајдено пушки, муниција и алати за обивање на врати!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице кое се товари дека сторило кривично дело „недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

Обвинетиот, 65-годишен жител на село Марино, во својот дом неовластено чувал полуавтоматски пиштол „Црвена застава мод.70“ со калибар од 7,65 милиметри, со два шаржера, десет куршуми со калибар 7,65 милиметри, ловна пушка „Заводи црвена застава“ со калибар 12 милиметри, полуавтоматски пиштол „Црвена застава м 57“ со калибар 7,62Х25 милиметри, 18 куршуми за тој пиштол, 89 ловни патрони, како и пневматска пушка без ознака и број и од неутврдено потекло, наменета за истрелување на оловни проектили – дијаболи.

Со поднесување на обвинението, јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за продолжување на веќе определената мерка куќен притвор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Претходно полицијта за Вечер изјавија дека за сега не може да се откријат повеќе детали за настанот, единствено што се знае е дека е пукано е врз Камер Идризи, Јетон Кривањева, Африм Сулмани и Енсар Исени.

ФОТО: Пеплосан “Туарегот” и оружјето со кое се пукаше во “Александар Палас”

Вчера вечер страотна слика од елитниот хотел со 5 ѕвездички Александар Палас ја запрепасти...

Македонските пожарникарски херои целата ноќ работеа на терен и трагаа по преживеани луѓе по страотниот земјотрес кој вчера рано утрото ја погоди Албанија, а беше почувствуван на целиот Балкан.

СЕ УШТЕ БОЛАТ СПОМЕНИТЕ ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Катастрофата во Албанија ја потсети Македонија на болното минато!

По вчерашниот силен земјотрес во соседна Албанија со јачина од 6,6 степени според Рихтер...

Широка е лепезата на ветувањата. Се ветува многу, реформи, подобар стандард, посилна економија, враќање на средната класа, повторно е актуелно добивањето датум за преговори, ветувања За подобра Македонија, подобра иднина на младите, поголеми плати и пензии, но ШТО НАВИСТИНА ЌЕ ДОБИЈАТ ГРАЃАНИТЕ ОД ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ? е клучното прашање во моментот.

АНАЛИЗА: Што ќе донесат предвремените избори за граѓаните?

По “Не” добивање на датумот за преговори, следеше одлуката за предвремените парламентарни...

На дебаклот на Заевата влада со датумот, му претходеа и неколку признанија, кои го објаснија она што мнозинството граѓани и онака го знаеше. Едно од нив беше и од претседателот Пендаровски, кој буквално призна дека го смениле името за датум од ЕУ, а по него и Заев кој почуствува силна горчина и посака да му кажеле пред да го смени името на државата.

Најави ли Хан дека Македонија ќе преговара 30 години?

Најави ли еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, дека Македонија ќе преговара...