Дел од рочиштата на кои ќе биде презентиран доказен материјал од предмети во истрага на СЈО како што е „Империја“, ќе бидат затворени за новинарите. Тоа го побараа адвокатите на Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска.

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 март, 2020 17:44

Обвинителките Фетаи и Ленче Ристовска сведоци на Катица Јанева за „Рекет“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Екс- обвинителката и шефица на СЈО Катица Јанева, денеска пред судиите ги објави своите сведоци. 

Имено сведови на Јанева ќе бидат обвинителите Ленче Ристовска, Фатиме Фетаи, Трајче Пеливанов и Гаврил Бубевски.

СЈО беше формирано на 15 септември 2015 со усвојувањето на Законот за формирање на ова обвинителство и со изборот на Катица Јанева за Специјален јавен обвинител од страна на Советот на јавни обвинители на РМ. СЈО требаше да има мандат од пет години, кој може да се продолжува со двотретинско мнозинство во Собранието. Неговата главна задача беше да ги истражува и гони можните злоупотреби кои произлегуваат од прислушкуваните материјали во периодот од 2009 до 2015 година.

Тие ќе сведочат за второобвинетата во аферата „Рекет“ Катица Јанева.

За утре е закажано ново рочиште за случајот Рекет, а четворицата сведоци предложени од Јанева ќе сведочат утре откако нејзините адвокати ќе почнат со прикажување материјални докази.

Дел од рочиштата на кои ќе биде презентиран доказен материјал од предмети во истрага на СЈО како што е „Империја“, ќе бидат затворени за новинарите.

Ваквата одлукабеше донесена на барање на адвокатите на Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска.

Јанева има предложено вкупно 13 сведоци.

Катица Јанева, поранешната шефица на СЈО во „Рекет” е второобвинета за кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластување”, а Бојан Јовановски за „Примање награда за противзаконито влијание” и за „перење пари”.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците...

Бутел е една од општините каде бројот на заболени е висок,  но според митрополитот Петар, таа бројка која деновиве се презентира пред јавноста е од ифтарските вечери кои се одржувале во затворени простории.

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено!

Во изјава за А1 Он митрополитот пелагониско-преспански Петар, кој е против да има карантин...

Скопскиот и тетовскиот во моментов се најзафатени региони со Ковид-19, односно региони во кои се регистрира широко-распространета трансмисија во заедницата.

Чаир жариште на коронавирус, речиси 100 заболени- ова се бројките на заболени во другите скопски општини!

Коронавирусот не стивнува во Македонија, а Скопје и Тетово се градовите со најголем...