На обвинителството му требаат одредени факти и наоди. Тие наводи во кривичната пријава кои се поткрепени со докази обвинителството треба да процени дали се доволни за отварање на истрага.

Објавил: Рејхан Бајрами | 27 октомври, 2020 21:59

Обвинителот Јовевски: Кривична пријава против Лидија Димова за 4 кривични дела

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Јавниот обвинител Љубомир Јовевски во 24 анализа зборуваше и за случајот со скандалот со националната агенција за европско образование, односно директорката Лидија Димова.

Финансиска полиција најави, а во меѓувреме мислам дека е и доставена пријава до обвинителството за случајот со Лидија Димова, рече јавниот обвинител Љубомир Јовески на ТВ 24.

Таму финансиската полиција и можеби е веќе доставена кривичната пријава до основното обвинителство за гонење на организиран криминал и крупција во која се работи за 4 кривични дела од кои две самата директорка ги извршила, а останатите две со други соизвршители, но тоа е само кривична пријава.

На обвинителството му требаат одредени факти и наоди. Тие наводи во кривичната пријава кои се поткрепени со докази обвинителството треба да процени дали се доволни за отварање на истрага.

Тоа се злоупотреба на службената положба и овластување.

Опфатен е и случајот „Фризерница“ и други случаји на извлекување на 15 000 евра од касата на агенцијата и уште некои други дејствија.“ – изјави Јовевски!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Затоа утре поставете му ги прашањата на Петков на утрешната прес конференција. Ако одговори така како што очекувам, нема да има пречка за првата меѓувладина конференција.

МИЦКОСКИ ЗА ТВ 24: ЌЕ СЕ СРЕТНАМ СО ПЕТКОВ И ОЧЕКУВАМ МАРИЧИЌ ДА ГО СОВЕТУВА ДА НЕ СЕ МЕША ВО МАКЕДОНСКИТЕ ВНАТРЕШНИ РАБОТИ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата 24 анализа ги охрабри...

„Ние имаме договор со Заев како премиер, а не како градоначалник на Струмица. Тој барем уште некое време ќе треба да ја води Владата

Османи: ДУИ очекува Заев да продолжи да ја води Владата

Министерот за надворешни работи и портпарол на ДУИ, Бујар Османи, вчера во дебатниот...