Овој проект, Охридската локална самоуправа го реализира во соработка со здружението „Храна за сите – Банка за храна МК“ како дел од националната акција „Нула глад“ и со поддшка на позната трговска компанија.

Објавил: Перо Милчин | 9 февруари, 2021 10:24

Обезбедени 200 хуманитарни пакети за 100 социјално ранливи семејства во Охрид

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Обезбедени се 200 хуманитарни пакети за 100 социјално ранливи семејства во рамки на проектот „Нула глад во Општина Охрид“.

Обезбедени 200 хуманитарни пакети за 100 социјално ранливи семејства во Охрид!

Овој проект, Охридската локална самоуправа го реализира во соработка со здружението „Храна за сите – Банка за храна МК“ како дел од националната акција „Нула глад“ и со поддшка на позната трговска компанија.

Хуманитарните пакети ќе бидат доставени до ранливите семејства од страна на мобилните тимови на Општина Охрид, кои беа формирани за помош и поддршка за време на здравствената криза од пандемијата Ковид-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Заев посочи дека двете земји споделуваат уште една стратегиска цел–пристапувањето во членство во ЕУ!

Заев и Курти: Имаме силна политичка волја да ги засилиме и продлабочиме билатералните односи и соработката во сите области

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Косово Зоран Заев и Албин Курти...

Централниот дел од прославата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во 19 часот на плоштадот Магнолија во Битола, кога обраќање ќе има претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе на гробовите на покојните претседатели на Република Македонија, Глигоров и Трајковски

Во рамки на одбележување на 8-ми Септември, Денот на независноста на Република Македонија,...

Од моментот на пристигнувањето, тимови на Министерствата за здравство и внатрешни работи и екипи на Црвениот крст се постојано ангажирани за да им помогнат на овие граѓани, кои беа животно загрозени од талибанските структури, да се чувствуваат безбедно и пријатно во Северна Македонија.

Службите на Владата и Црвениот крст со целосна поддршка и грижа за првата група граѓани на Авганистан

Првата група од 149 граѓани на Авганистан завчера пристигна на Меѓународниот аеродром...