Директорот на Идризово Боби Мојсовски за порталот потврди дека до него не било испратено писмено известување за нов прекин и негово оправдано отсуство.

Објавил: Валерија Петрова | 24 октомври, 2019 19:27

ОБИД ЗА БЕГСТВО? Убиецот на Мартин Нешковски не се вратил во затворот

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Специјалецот Игор Спасов во петокот не се појавил во затворот во Идризово иако на тој ден му измина рокот за оправдан прекин на издржување на затворската казна, дознава МКД.мк

Директорот на Идризово Боби Мојсовски за порталот потврди дека до него не било испратено писмено известување за нов прекин и негово оправдано отсуство.

Испратено е известување до судот во Штип дека Игор Спасов не се појавил во затвор. Од судот до сега редовно ни беше испраќано известување за прекин на издржување на затворската казна кој завршуваше на 18 октомври, во петокот, изјави директорот Мојсовски.

Откако на 18 август годинава му истече прекинот од една година на издржување на затворската казна, Спасов повторно со поднесена медицинска документација доби нов прекин кој траеше до петокот.

Семејството на убиениот Нешкоски за неговата смрт дозна од медиумите дури два дена после неговото бруталното претепување.

Поранешниот специјалец Спасов е осуден за убиството на Мартин Нешковски.

За потсетување, Мартин Нешкоски (Скопје, 16 август 1989 – Скопје, 6 јуни 2011). Нешкоски беше момчето брутално претепано до смрт од страна на припадник на специјалните полициски сили „Тигри“ на плоштадот „Македонија“ во Скопје за време на одржување на прославата на изборната победа на владејачката политичка партија ВМРО – ДПМНЕ на предвремените парламентарни избори во 2011 година. Семејството на убиениот Нешкоски за неговата смрт дозна од медиумите дури два дена после неговото бруталното претепување. „Бомбата“ која ја презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев повторно ја отвори пандорината кутија за случајот Мартин Нешкоски. Претепан до смрт, безживотното тело на Мартин неколку часа останало на клупа на плоштадот Македонија. Името на осомничениот МВР го објави два дена подоцна, на 8 јуни. Игор Спасов, припадник на специјалната единица Тигри. Неколку месеци подоцна следуваше и обвинение.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По француската ратификација ќе отане уште тоа да го стори Парламентот на Шпанија, кој се уште не е конституиран, со оглед на тоа што таму на 10 ноември се одржаа избори.

Долниот дом на француското Собрание треба да го ратификува Протоколот за НАТО

Националното Собрание на Франција в четврток ќе расправа за Предлог-законот за ратификација...

Апликацијата „Мој Воздух“ завчера покажа дека најголемо присуство на ПМ 10 честички има во населбата Ново Лисиче и кај Ректорат.

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА-МАКЕДОНИЈА СЕ ГУШИ: Ова се најзагадените градови

Воздухот во нашата земја и денеска е загаден, а според мерењата на прво место се наоѓа...

Благодарение на политиките на Владата предводена од СДСМ и програмата за едно општество за сите, денес сите заедно живееме и функционираме.

АНГЕЛОВ: СДСМ го отвори патот кон иднината, благодарение на нив сите заедно живееме и функционираме

„Нема поголем патриотизам и почит кон државата од она што се направи во изминатите...