Автобусот со македонски државјани излетал на автопатот Струма кај бугарското село Боснек, во близина на Перник. Според првичните информации пукнала предната десна гума од автобусот, по што тој удрил во банкина по која се влечел. Во тие моменти се излеало гориво бидејќи работело парното во автобусот. Избувнал пожар и дошло до кобната несреќа за патниците кои од Истанбул се враќале кон Скопје.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 ноември, 2021 16:08

Објавени имињата на патниците од автобуската несреќа

Фото/Текст извор: ©магазин

Најсмртоносна автобуска несреќа во Европа во последната деценија – ваков наслов осамна кај дел од светските и регионалните медиуми кои известуваат за трагедијата во Бугарија!

Автобусот со македонски државјани излетал на автопатот Струма кај бугарското село Боснек, во близина на Перник.

Според првичните информации пукнала предната десна гума од автобусот, по што тој удрил во банкина по која се влечел.

Во тие моменти се излеало гориво бидејќи работело парното во автобусот. Избувнал пожар и дошло до кобната несреќа за патниците кои од Истанбул се враќале кон Скопје.

Ова е листата на сите патниции кои биле во автобусот, каде има и цели семејства. Се уште не е познато кои од овие лица ја преживеале несреќата.

Мемеди Кадри-1967

Широки Мухсин-1989

Љупчо Зафиров –

Луан Ахмети – 2017

Џихан Ахмети-1985

Албан Ахмети-2017

Авни Ахмети -1985

Ибраим Рустеми – 1967

Февзије Рустеми -1971

Алејна Амеди – 2000

Халиме Фејзулаху – 1971

Хамије Халити – 1970

Нермије Халити – 1968

Сумеја Брава – 1994

Наџије Абдуллоска – 1950

Албина Белули – 1998

Газменд Укали – 1994

Хатиџе Ислами – 1960

Меџиде Исени – 1958

Хамди Исени – 1962

Алмира Рамановска – 1984

Енис Рамановски – 1980

Рабија Сали – 1960

Зилија Мустафовска – 1973

Саде Мустафовски – 1971

Белма Јахи – 2014

Рамиз Јахи – 2001

Фикрије Исени – 1982

Аниса Исени – 2007

Разије Јахи – 2009

Анеса Мухаџери – 2004

Ергин Јахи – 2007

Омер Јахи – 2010

Ерда Мухаџери – 2006

Ајла Јахи – 2007

Сеније Јахи – 1986

Амиет Јахи – 1976

Медина Лутфиу – 1996

Лулзим Сулејмани – 1995

Схефија Османова – 1958

Аља Фера – 1998

Јехона Сали – 2000

Зулејха Јасхаровска – 2005

Елмедин Пајазитовски – 2005

Ѓула Јашаровска – 1972

Ѓулизарка Пајазитовска – 1973

Илмија Јашаровска – 1999

Ебип Пајазитовски – 1972

Висар Алити – 1998

Минир Јашаровски – 1971

Орхан Алити – 1976

Патниците се на различни возрасти, најмладите се четиригодишните близнаци додека најстариот патник има 61 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Човечка грешка е водечка и главна причина за трагедијата на автопатот „Струма“, изјави на денешен брифинг заменик главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов.

Човечка грешка главна причина за автобуската несреќа, жртвите се задушиле во пожарот

Во Софија вчера беа соопштени наоди од тековната истрага за автобуската несреќа која...

– Глетката е страшна. Предниот дел на автобусот е изгорен, луѓето што се наоѓаат во (болницата) „Пирогов“ биле во задниот дел на автобусот. Десното стакло на автобусот било скршено и од таму излегле, изјави Пиргов.

Според него, пред околу час и половина пред несреќата, автобусот застанат на бензинска станица на магистралниот пат „Струма“, каде патниците отишле во тоалет и направиле пауза околу половина час. Тој смета дека е исклучена веројатноста возачот да заспал, бидејќи бензинската станица се наоѓа на 15 минути возење до местото на несреќата.

– Патот е во перфектна состојба. Овде станува збор за грешка на возачот. Нема можност автобусот да се зализгал патот, нема знаци на кочење. Автобусот се запалил од предниот дел. Во самиот автобус имало туби со нафта, изјавува Пиргов, додавајќи дека огнот започнал од предниот дел на автобусот, најверојатно во системот за греење.

Тој информира дека во 03.04 часот ја добил информацијата за настанот, а во 03.30 стигнал на местото на несреќата, каде имало противпожарни и возила на брзата помош

Несреќата на автобусот е резултат на човечка грешка, тврди секретарот за безбедност на Перник, Пиргов

Автобусот се движел со над 100 километри на час и нема ниту еден милиметар знаци на кочење,...

Во несреќата загинаа 46 лица, а седум се повредени и пренесени во болница и немаат сериозни повреди.

ФОТО: Четиригодишните близнаци се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа во Бугарија

Близнаците Луан и Албан Ахмети се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа...

Како што изјави за бугарските медиуми началникот на Пожарникарската служба Николај Николов, во автобусот патувале 53 лица. Загинале 45, а останатите се пренесени во болница.

Најмалку 45 лица загинале во сообраќајна несреќа на македонски автобус кој се враќал од Истанбул за Скопје

Најмалку 45 лица загинале во сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија,...