Научниците овој пат доведоа до одреден оптимизам кон оваа тешка здравствена состојба во светот, бидејќи се покажа дека коронавирусот не може да преживее, на пример, на 30 степени Целзиусови.

Објавил: Перо Милчин | 28 март, 2020 17:49

ОВАА ВЕСТ ЈА ЧЕКАШЕ ЦЕЛА ПЛАНЕТА: Еве на колку степени ќе умре ВИРУСОТ КОРОНА!

Фото/Текст извор: ©експресо.се магазин.мк

Одамна се шпекулира дали коронавирусот ќе се однесува слично на другите вируси кога ќе дојде потопло време. Се чини дека постои причина ова да се случи, како што покажува и последното кинеско истражување.

Поточно, повисоките температури и поголема влажност би можеле да го забават ширењето на коронавирусите, тврдат научници од кинеските универзитети во Беијанг и Цинг кои ги проучувале ефектите на температурите врз коронавирусот од избувнувањето на земјата.

Студијата со резултатите од студијата за коронавирус откри дека потоплото време може да влијае на пандемијата на коронавирус, но додаде дека само овој фактор не би го намалил бројот на заразени на нула и целосно ќе ја запре пандемијата.

Поточно, повисоките температури и поголема влажност би можеле да го забават ширењето на коронавирусите, тврдат научници од кинеските универзитети во Беијанг и Цинг кои ги проучувале ефектите на температурите врз коронавирусот од избувнувањето на земјата.

Оптимизам

Сепак, научниците овој пат доведоа до одреден оптимизам кон оваа тешка здравствена состојба во светот, бидејќи се покажа дека коронавирусот не може да преживее, на пример, на 30 степени Целзиусови, а секое покачување на температурата за еден степен или влажноста за еден процент ќе ја забави стапката на пренесување на оваа болест.

Студијата откри дека во Кина паѓа бројот на заразени лица, што влијаело на сите параметри. Научниците сега се убедени дека ригорозните мерки како што се карантините на цели провинции и потоплото време се клучен фактор за смирување на епидемијата.

Исто така, важен е аргументот дека повисоките температури го намалија бројот на луѓе на кои заразено лице може да ја пренесат болеста од просек од 2,5 на 1,5. Поточно, епидемијата достигна врв во Кина во февруари, а потоа во рана пролет, или со појава на повисоки температури, ширењето имаше надолен тренд во анкетираните 100 кинески градови.
Промените на температурата и влажноста на воздухот беа набудувани пред 24 јануари, кога започнаа карантините и другите ригорозни мерки, а по тој датум, до средината на март.

За споредба, коефициентот Р беше користен за мерење на просечниот број на лица кои можат да бидат заразени од коронавирус инфициран. Разгледани се и други фактори кои можат да влијаат на брзината на пренесување на болести, како што е густината на градското население и нивниот економски статус. Потоа, експертите проценија колку луѓе би биле заразени од едно заразено лице. Просекот беше помеѓу 2 и 2,5 лица, но дефинитивно со зголемувањето на температурата и влажноста овој просек се намали.

Зголемување на температурата за еден степен и зголемување на влажноста за еден процент значеше дека тие дефинитивно треба да се земат предвид за епидемијата, велат научниците.

Загрозен имунитет

Зголемување на температурата за еден степен и зголемување на влажноста за еден процент значеше дека тие дефинитивно треба да се земат предвид за епидемијата, велат научниците.

Дека ова се очигледни трендови е потврдено од фактот дека, на почетокот на пандемијата, земјите каде што температурите на воздухот биле пониски и влажноста била сериозно погодена.

На пример, значително повеќе се зарази, освен во Кина, или во Кореја, Јапонија и Иран каде беше постудено отколку во Сингапур, Малезија и Тајланд, каде што температурите беа повисоки, велат научниците.

Засега, експертите не сакаат да шпекулираат зошто вирусите, вклучително и „семејството“ на коронавируси кои припаѓаат на патогенот „Ковида-19“, се шират побрзо на пониски температури, освен тоа што „се знае“ дека патуваат потешки или пократки на влажен воздух. Меѓу другото, научниците сметаат дека човечкиот имунитет може да биде засегнат во текот на зимата и дека сувиот воздух ја суши мукозната мембрана на носот, што е прва линија на одбрана, така што вирусите лесно можат да влезат низ носот.

И имуните клетки, фагоцитите, се чини дека се помалку активни во телото на пониски температури, што значи дека тие ќе бидат помалку ефикасни во уништување на вирусот. Кинеските научници велат дека доколку температурата се покачи за 15 Целзиусови степени, заразеното лице би го раширило коронавирусот на околу 0,5 лица помалку.

Кога се додава на социјална дистанца, поубавото и потопло време би можело значително да го намали ширењето на Ковид-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство од аспект на превентивната заштита од Ковид-19.

ВЕЛОСИПЕДОТ СЕ УШТЕ НАЈМУДРА ОПЦИЈА ЗА ТРАНСПОРТ

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се...

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...