Горд сум што нашите институции ги претвораме енергетски поефикасни. Второто најголемо родилиште во државата, повеќе нема да биде причинител за загадување на градот Скопје, вели министерот Филипче!

Објавил: Владо Марин | 19 септември, 2020 19:08

Оваа грејна сезона, болницата „Мајка Тереза“ во Чаир ќе се загрева на нов систем со течен гас

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Оваа грејна сезона, болницата „Мајка Тереза“ во Чаир ќе се загрева на нов систем со течен гас.  

Горд сум што нашите институции ги претвораме енергетски поефикасни.

Оваа грејна сезона, болницата „Мајка Тереза“ во Чаир ќе се загрева на нов систем со течен гас.

Второто најголемо родилиште во државата, повеќе нема да биде причинител за загадување на градот Скопје, вели министерот Филипче!

Им честитам на директорот Исмаили, на целиот стручен колегуим, лекари, медицински сестри, на сите коишто работат, за посветеноста, ангажманот и енергијата која ја вложуваат во грижата за мајките и бебињата и унапредување на установата. 

Филипче вели дека со 4 милиони евра од ЕУ обезбедуваме опрема во здравството и го зајакнуваме здравствениот систем.

Тој се заблагодари за целокупната поддршка која ЕУ и ја дава на нашата земја низ годините, особено во изминативе месеци со справувањето со пандемијата ковид-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Во доцните ноќни часови, викендите и празниците, болните деца се носат во Струшката болница. Таму, пак, сликата е поинаква. Полни ходници деца, бидејќи Детското одделение, покрај од струшко, опслужува пациенти и од Дебар и Охрид

Хаос во детското одделение во охридската Општа болница, децата се носат во Струга

Детското одделение во охридската Општа болница една година не хоспитализира пациенти,...

Поради тоа во аптеките се принудени да го ограничат давањето на таблети на лицата заболени од дијабетис. Се даваат помалку кутии од потребните.

Бројот на дијабетичари се зголемува, а терапија нема

Светскиот ден на дијабетисот кај нас се одбележува со недостаток на инсулинска терапија...

Според вработената на Онкологија, пофлагрантно се кршат прават на пациентите во ноќната смена, а скапите терапии за рак, според неа, се даваат со вкрстен потпис на директорот, специјалистот и главните медицински сестри. Таа вели дека ги пријавува овие неправилности од сочувство кон пациентите кои страдаат.

На Онкологија се препродаваат лекови, тврди вработена на клиниката

Жена вработена на Клиниката за радиотерапија и онкологија во изјава за „Алсат“ сведочи...

Во известувањето се додава дека јавноста ќе биде навремено информирана кога министерот ќе назначи нови директори на двете клиники, согласно законските процедури.

Оставки на Клинички, од директорските места заминуваат Софијанова и Васев

Оставка поднеле директорката на Детската клиника, доктор Аспазија Софијанова и директорот...