На состанокот во Собата за состојби на 14 март - истиот ден кога Трамп ја продолжи забраната за патување во Велика Британија и Ирска за да го забави ширењето на пандемијата - Трамп наводно посочил дека САД дозволуваат да се развие „стадо имунитет“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 април, 2020 16:55

ОВАА СТРАТЕГИЈА НА ТРАМП ГИ ЗАЛЕДИ ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ: Да го послушаа во Америка ќе умреа милиони луѓе!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Американскиот претседател Доналд Трамп уште во март размислуваше да му се дозволи на коронавирусот да ја поплави земјата бидејќи сметаше дека има стратегии за решавање на растечката криза, објави „Вашингтон пост“.

На состанокот во Собата за состојби на 14 март – истиот ден кога Трамп ја продолжи забраната за патување во Велика Британија и Ирска за да го забави ширењето на пандемијата – Трамп наводно посочил дека САД дозволуваат да се развие „стадо имунитет“.

Контроверзниот пристап – за кој во тоа време се залагаа некои експерти – ќе дозволи болеста да се шири, претпоставувајќи дека многумина ќе развијат само благи симптоми и ќе започне да се развива широко распространет имунитет на болеста.

„Зошто не дозволуваме да ја измие целата држава?“ Трамп наводно го прашал д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, еден од најдобрите научни експерти во работната група за коронавирус.

Американскиот претседател Доналд Трамп уште во март размислуваше да му се дозволи на коронавирусот да ја поплави земјата бидејќи сметаше дека има стратегии за решавање на растечката криза, објави „Вашингтон пост“.

Двајца анонимни извори во своите забелешки ги потврдија деталите за состанокот.

Според извештајот, Фаучи првично не разбрал што мислел Трамп со изразот „измие“. Кога сфати што зборува Трамп, тој се вознемири и ги откри веројатните последици.

„Господине претседател“, одговори Фаучи, „Многу луѓе би умреле“.

Во тоа време, Трамп не беше сам во поддршката на стратегијата за „групен имунитет“.

Врвните владини советници на Велика Британија, наводно, првично ја поддржале стратегијата за групен имунитет, а премиерот Борис Џонсон првично се спротивстави на сеопфатните мерки за затворање на границите со другите европски земји.

Само кога новите проекции на научниците од Империал колеџ во Лондон утврдиле дека 500.000 би можеле да умрат доколку болеста е широко распространета, тогаш Владата нагло го смени мислењето и воведе присилни мерки на затворорање на 23 март.

Шведска исто така се спротивстави на воведувањето мерки за забрана на затворање, при што владините научници велат дека доколку се воведат предвреме, ваквите мерки би можеле да бидат контрапродуктивни.

Како што се зголемува бројот на загинати во Шведска, ваквите мерки наскоро би можеле да бидат воведени, според извештаите. 

Трамп се лизна меѓу заговарањето на мерките з апретпазливост и затворање на границите, тврдејќи дека некои мерки може да направат повеќе штета отколку самата болест.

Пред да ги продолжи своите карантински мерки за еден месец, тој претходно размислувал да ги игнорира советите на неговите најдобри научници и да стави крај на карантинот на Велигден.

 

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...