Службата за вонредни ситуации на сојузната држава Викторија објави на Фејсбук неколку фотографии на кои може да се забележат штетите од невремето, вклучувајќи и една дупка од четири метри која се отворила покрај патот.

Објавил: Весна Петровска | 17 јануари, 2020 18:32

ОВА ВИДЕО ГО ОТСЛИКУВА УЖАСОТ ВО АВСТРАЛИЈА: Еве како изгледа целата таа област

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Пожарникарите деноноќно се борат да ги изгаснат 150-те пожари во државата Нови Велс во Австралија, а Сиднеј повторно е прекирен со опасен дим кој се шири и од силните ветрови.

Од почетокот на избуваувањето на пожарите во ноември, загинаа најмалку четири лица, а уништени се повеќе од 680 домови.

Раша тудеј објави снимка кога со автомобил се возите низ Австралија додека наоколу гори цела шума.

Снимката го открива целиот ужас со кој се соочува оваа земја.

Пред неколку дена во Австралија заврна дожд, пожарникарите се радуваа, но среќата траела многу кратко.

Досега немало доволно дожд за да се згаснат пожарите, пренесува Си-Ен-Ен и ги пренесува дека надлежните се загрижени оти обилните дождови може да предизвикаат поплави, бидејќи водата не се впива во сувата земја и буквално се лизга по дното.

59 људи прича(ју) о овоме

Исто така, пожарите уништија и голем дел од вегетацијата која може да ги апсорбира врнежите.

Службата за вонредни ситуации на сојузната држава Викторија објави на Фејсбук неколку фотографии на кои може да се забележат штетите од невремето, вклучувајќи и една дупка од четири метри која се отворила покрај патот.

Во делови на Мелбурн наврнале дури 77 милиметри дожд, предизвикувајќи поплава и одредени штети, соопштија локалните власти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, за време на операциите во Идлиб, кои беа спроведени со поддршка на турските вооружени сили, загинаа околу 150 сириски војници, 12 тенкови, три оклопни возила и 14 воздушни системи се уништени.

ЕРДОГАН ШОКИРАШЕ: Ова што се случува во Сирија е војна- чекаме одговор од Путин

„Она што се случува во Сирија Идлиб сега може да се нарече војна. Веќе ги започнавме...

Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран,  бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус. Тестот покажал дека Мортеза е позитивен на коронавирус, пренесува Ројтерс.

КОРОНА ВИРУСОТ УДРИ И ПО ВЛАСТА: Градоначалникот на Техеран заврши во болница поради смртоносниот вирус!

Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во...

„Одржавме помали воени вежби“, се вели во преписот на брифингот објавен од прес-службата на американската армија.

ПАНИКА: Американците вежбаа за нуклеарна војна со Русија – вака би изгледала оваа катастрофа

Соединетите држави спроведоа воени вежби, симулирајќи одговор на нападот на Русија...

Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Ердоган: Војната започна, денеска ќе разговарам со Путин!

Денеска претседателот на Турција  Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тоа што во моментов...