Некаде кај Стајковци му исчезнува секаква трага. Тука се губи и сигналот од мобилниот телефон.

Објавил: Рејхан Бајрами | 1 јуни, 2019 11:10

Ова е Ангела, девојката што e замешана во убиството на Пино! КАКО ПИНО БЕШЕ УБИЕН ?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Како што дознава DOSIE.MK кои се дел од истрагата, Пино бил намамен од девојката од скопската населба Ѓорче Петров, Анѓела и вечерта кога исчезнал бил со неа. Во интерес на полициската истрага не се откриваат премногу детали околу нивната средба.

Мајката на Пино од декември минатата година, неколку пати организираше протести пред Собранието, а нејзиниот син го бараше и Интерпол.

Пинета Секондо, беше исчезнат од 11.12.2018 година, а беше пријавен од страна на неговата мајка, во ПС при СВР Скопје. На 29.04.2019 година во Единицата за известување и команда во Скопје од страна на непознат граѓанин, беше пријавено е дека на место викано Башинец во атарот на с.Љуботен пронајден е човечки скелет покриен со камења.

Осомничени се две лица, а во домот на првопријавениот пронајдени се СИМ картици, лични документи, мобилен телефон, УСБ, мемориска картица, една фантомка и возило Опел Аскона. По Ф.А. распишан е централен распис од полицијата. На 30.05.2019 година второпријавената А.Ѓ. е лишена од слобода во просториите на СВР Скопје, се вели во соопштението на Министерството за Внатрешни Работи.

Но она што детално ја води истрагата до Арачиново е чудниот пат на движење на убиениот Пино.

На 31.05.2019 година Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против Ф. А. (27) и А. Ѓ. (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело “убиство“ предвидено и казниво по член 123 од КЗ на РСM.

Како што брифираат извори од досие.мк, наводно Пино бил и до Тетово за што има доказ од камера на патарина со која е снимена неговата бела шкода. Потоа се враќа но не влегува во Скопје туку преку обиколница оди кон Арачиново.

Некаде кај Стајковци во Скопје, му исчезнува секаква трага. Тука се губи и сигналот од неговиот мобилен телефон.
Осомничениот за убиството е од Арачиново.

Девојката според првичната информација од обвинителството е замешана во мамката во која влегол Пино. Ангела е ќерка на возач, дете на разделени родители и проблематична девојка заглавена во многу незгодни друштва и пороци.

Мајката на Пино неколку пати организираше и протести пред Собранието, а Пино го бараше и Интерпол.

На нејзиниот профил до скоро имаше поставено и главна слика на која има девојка и момче со пиштол и крв.

Ангела била исто така на полиграф но го поминала.
Истрагата допрва ќе го открива мотивот за убиството.

Медиумите кои вчера беа на местото каде е пронајдено телото на Пино пренесуваат дека бил најден череп со дупка и растргнат скелет. 

Дождовите направиле големо влечиште ,а најверојатно делови биле растргнати од животни. Со ДНК анализа е потврден идентитетот на момчето.
Пинета Секондо е убиен со куршум од пушка во глава и фрлен во дупка , а телото покриено со кебе и камења, вест која ја шокираше македонската јавност, пишува досие.мк.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Премиерот Зоран Заев, пред почетокот на седницата за ТВ Сител изјави дека актуелните случувања ќе бидат на дневниот ред на Централниот одбор на СДСМ.

ЖЕШКИ РАЗГОВОРИ НА БИХАЌКА: Започна седницата на Централниот одбор на СДСМ!

Централниот одбор на СДСМ ја започна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје. Во...

И прашањето е, што зборуваме за довербата во владеењето на правото, за случајот „Рекет“ или Евроинтеграција?

АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ: “ДУИ е најцрната дамка на разнишаниот правосуден систем во Македонија”

Ова е вистината зошто криминалците од ДУИ се заштитени од правда за нивниот криминал...

Вчера по налог на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција беше приведена и притоврена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за злоупотребила службената положба и овластувањата со што се стекнала со лична користа.

ФЕТАИ: Продолжуваме со работа, СЈО е во целост посветен на борбата за правда

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека...

Во екипата беа долгогодишните новинари Ацо Кабранов, Христијан Стојчевски, Гордана Дувањак, Анета Кочишки како и познатата пеачка и актерка Тијана Дапчевиќ.

УЈП од петок ќе ги “ЧЕШЛА” фирмите кои се поврзани со Бојан Јовановски и Меѓународниот Сојуз!

Управата за јавни приходи од петок ќе ги проверува фирмите кои се поврзани со Бојан...