Како што можевме да видиме, токму Василиј бил на смена и го гасел пожарот во близина на реакторот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 јуни, 2019 14:42

Ова е вистинскиот херој од Чернобил: Пожарникарот Василиј бил радиоктивен и по смртта, па го затвориле во метален сандак и закопале во бетон

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во моментот најгледанатата серија која предизвика низа позитивни коментари а е базирана на вистинска приказна за катастрофата која го погоди Чернобил, а го носи токму тоа име „Чернобил“ ги извади на виделина вистинските херои кои први отишле да се справат со последиците од трагедијата. Еден од нив пожарникарот Василиј Игнатенко кој може и да го сретнеме во серијата.

Василиј и Људмила на својата венчавка

Како што можевме да видиме, токму Василиј бил на смена и го гасел пожарот во близина на реакторот. Василиј додека бил во болница неговата сопруга која била бремена го посетувала во без размислување на можните последиците.

Во серијата може да се види како Василиј умира со тешки маки и болки, две недели по несреќата. Неговата сопруга Људмила раскажува дека тој ги плукал сопствените органи. Но изненадувачки бил фактот дека Василиј бил толку радиоактивен дури и по смртта при што неговото тело морало да биде закопано во лимен ковчег и наместо во земја го ставиле во бетон. Жалосна е судбината на овој пожарникар кој имал само 25 години но уште пожалосна е трагедијата која ја преживеала несреќната Људнима. На само неколку недели по смртта на сопругот Василиј, таа го родила нивното заедничко дете, кое било девојче но за жал починало само по неколку денови од раѓањето.

Инаку, Људмила се уште е жива, живее во Киев и има син.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според последните податоци на Државната изборна комисија (ДИК) објавени на нивната веб-страна, денеска гласаат 8.855 болни и немоќни и хронично болни чии пријави се прифатени од ОИК. Најмногу болни и немоќни за гласање се пријавени во Прилеп и во Кичево по 486 граѓани, потоа во Струмица – 465, во Ново Село 375, во Крива Паланка 361, во Делчево 335 и во Липково 331. Гласање за болни и немоќни нема да има во Вевчани, а во Желино е прифатено барањето на само едно лице, додека во Шуто Оризари и во Центар Жупа ќе гласаат по четири болни и немоќни лица. Во Арачиново се пријавени петмина за гласање денеска.

ВТОР ДЕН ГЛАСАЊЕ: Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Втор ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Гласаат болните, немоќните,...

На базените не се препорачува користење на угостителски услуги, а за оние во состав на хотелски капацитети се препорачува почитување на горенаведените препораки, со напомена користењето на базенот да биде дозволен само за гостите од хотелот.

Се укина одредбата од протоколот за работа на кафулиња и ресторани на една маса да седат двајца, или четворица само ако се во роднинска врска

Владата на Република Македонија на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што...