Оваа мерка беше одложена за во последен момент, бидејќи имаше надеж дека авиоиндустријата ќе добие повеќе пари од државата, со цел да се зачуваат бројни работни места. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 октомври, 2020 17:30

ОВА Е ЕДЕН ОД НАЈЛОШИТЕ ДЕНОВИ ВО ИСТОРИЈАТА НА ЛЕТАЊЕТО: Авиокомпаниите принудени да доделат 32.000 откази!

Фото/Текст извор: ©ало.рс

Авионската индустрија беше целосно поразена, а нејзините работници сигурно немаа идеја дека такво нешто ќе ги стигне, барем не оваа година. Сепак, коронската криза целосно ги запре летовите, кои дури сега полека закрепнуваат, иако штетата е направена – и е огромна. Сметката ќе ја плаќаат вработените.

Десетици илјади работни места се избришани во текот на овие месеци, а работодавците најавуваат нови масовни отпуштања и намалување на платите пред есента и зимата. Овој ден, всушност, би можел да се запише како најлошиот во историјата на авионската индустрија, кога станува збор за отпуштања: по неуспешните обиди да се обезбедат повеќе федерални пари, „Американ ерлајнс“ и „Јунајтед ерлајнс“ беа принудени да отпишат 32.000 работни места заедно, пишува Си-Ен-Ен.

Авиокомпаниите, сепак, не се единствените погодени од кризата Ковид-19. Дизни, Шел и други гиганти исто така најавија масовни отпуштања.

Оваа мерка беше одложена за во последен момент, бидејќи имаше надеж дека авиоиндустријата ќе добие повеќе пари од државата, со цел да се зачуваат бројни работни места. 

„Конгресот и Белата куќа не успеаја да најдат компромис за новиот пакет економски стимулации, што ќе вклучува поголема федерална помош“.

Патнички авиокомпании и нивните синдикати лобираат да добијат пари за даночните обврзници за плати на работниците уште шест месеци, поточно до март 2021 година. Овој сегмент, сепак, не е единствениот погоден во таа мера. Дизни објави 28.000 отпуштања претходно оваа недела, само во Соединетите држави, бидејќи парковите и одморалиштата не можат да работат поради пандемијата.

Покрај тоа, Шел рече дека укинува 9000 работни места, па дури и „Голдман Сакс“ продолжува да ги процесира отказите кои биле „паузирани“. Инвестициската банка планира да елиминира околу 400 работни места или помалку од 1% од својата работна сила.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани...

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...