Тој во моментов работи и во затворот во Идризово, а два пати во неделата доаѓа и во Истражниот затвор во Шутка.

Објавил: Перо Милчин | 17 септември, 2019 14:38

Ова е затворскиот пензиониран психијатар кој ја лекува Катица Јанева во Шутка!

Фото/Текст извор: ©мкд

Затворскиот психијатар Мирко Треневски кој пред половина година замина во пензија, повторно е вратен назад на работа.

Тој во моментов работи и во затворот во Идризово, а два пати во неделата доаѓа и во Истражниот затвор во Шутка.

Во овој затвор, меѓу останатите притворени лица, психијатарот Треневски ја следи и психичката состојба на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска тврди дека психичката состојба на Јанева е лоша.

Детали околу тоа што точно се случува со психичката состојба на осомничената Јанева од затворот не откриваат, но директорот на затворот, Есад Рахиќ за МКД.мк кратко изјави дека нејзината состојба секојдневно се следи.

Затворот во Идризово и Истражниот затвор во Шутка некое време беа без психијатар, бидејќи Треневски кој што работеше со затворениците околу 20 години замина во пензија.

Но, Здравствениот дом во Скопје под чија надлежност е вработувањето на лекарски персонал во затворите, одлучил пак да го врати Треневски на работа додека не најдат психијатар за постојано вработување.
Адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска вчера најави дека ќе бара укинување на мерката притвор на нејзината штитеничка поради влошена психичка состојба.
Барањето за укинување на мерката притвор и определување на поблага мерка адвокатката најави дека денес ќе го достави до судот, а како гаранција ќе го понуди имотот на поранешната шефица на СЈО.
Јанева е во женскиот дел во Истражниот затвор во Шутка во посебен дел. Ќелијата ја дели со уште една притвореничка. Осомничена е во случајот „Рекет“, а од вчера освен што и престана мандатот во СЈО, повеќе не е ни обвинител во Основнотот јавно обвинителство во Гевгелија.
Тимот обвинители кои таа ги одбра да работат во СЈО од вчера со одлука на Советот на јавни обвинители за вратени во матичните обвинителства.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Миле Јовановски и Виктор Стојчев се соседи. Јовановски е обвинет дека физички го нападнал Стојчев и тешко го повредил. Сведок на настанот бил и Боки 13, кој денес заради економичност на постапката не беше спроведен од затворот во Шутка каде што е во притвор како обвинет во „Рекет“. Но, тој ќе сведочи понатаму, пишува СДК.мк

НЕ СУМ СТАЛОНЕ ДА ГО ИСТЕПАМ ПОПОТ ЗА МИНУТА – вака дрско одговори таткото на Боки 13 по судењето за физички напад

Без воопшто да го извести судот, скопската обвинителката Имран Османи едноставно не...

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

КАДЕ ЌЕ МУ ОДИ ДУШАТА: Со автомобил помина на црвено, удри пешак кај Соборна и избега

Сообраќајна несреќа се случила денеска на раскрсницата кај Соборен Храм. -Пред 5 мин....

Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

Изборите повторно без попис – Македонците повторно не избројани

Одлуката за предвремени парламентарни избори токму во април кога конечно требаше...