Може да се забележи дека Премиерката многу личи на нејзината мајка.

Објавил: Перо Милчин | 31 мај, 2020 18:30

ОВА Е МАЈКАТА НА СРПСКАТА ПРЕМИЕРКА БРНАБИЌ: Погледнете дали Ана и нејзината мајка личат (ФОТО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја посети Бабушница како дел од предизборната кампања.

Премиерката за прв пат ја покажа својата мајка на фотографиите.

– Семеен викенд во Бабушница, родното место на мајка ми. Уживање во убавините на нашата убава земја и уште поголемо задоволство, можност за разговор со граѓаните – напиша Брнабиќ под фотографиите на својот Инстаграм профил.

Може да се забележи дека Премиерката многу личи на нејзината мајка.

Ана Брнабиќ е српски политичар, премиерка на Србија од 29 јуни 2017 година. Претходно, таа беше министер за држава и локална самоуправа во владата на Александар Вучиќ од 2016 година, како и менаџер и економист.

Во 1994 година завршила средно училиште бр. 5 во Белград. Доби високо образование во странство. До 1998 година, студирала бизнис менаџмент на Универзитетот Нортвуд. во Мичиген, САД, каде што ја бранеше својата диплома за бизнис администрација (BBA). Подоцна студирала на британскиот универзитет Хал, каде добила Магистер по бизнис администрација (МБА).
Во 2001 година, таа се врати во Србија, каде работеше во Аграрната програма за развој на Србија (под покровителство на Европската унија), а потоа и во областа на консултациите. Од 2002 до 2011 година – во Агенцијата на САД за меѓународен развој. Од 2011 година работеше во американската компанија Continental Wind Serbia, од јануари 2013 година е нејзина директорка.

Во 2006 година учествуваше во создавање на Национална алијанса за локален економски развој (НАЛЕД), од 2013 година беше потпретседател, а во 2016 година стана претседател на оваа организација.
Во 2007 година, Ана Брнабиќ стана советник на директорот на Координативното тело на Владата на Србија за заедниците Прешево, Бујановац и Медвеѓа, чиј предмет е разгледување на последиците од конфликтите во Прешевската долина и Косово. На 11 август 2016 година, премиерот Александар Вучиќ ја назначи за министер за држава и локална самоуправа.
По претседателските избори во 2017 година, за време на кои победи сегашниот премиер Александар Вучиќ, Ана Брнабиќ беше предложена од него на функцијата премиер на Србија. На 15 јуни 2017 година, претседателот на Србија Александар Вучиќ го назначи Брнабиќ за Премиер на Србија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Живеалиштето претставува мала лагуна со многу зеленило, езерце за фламингата, како и посебен дел за хранење на птиците.

ОТВОРЕНО НОВОТО ЖИВЕАЛИШТЕ ЗА ЕГЗОТИЧНИ ФЛАМИНГА ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

Зоолошката градина во Скопје за првпат е збогатена со егзотични птици од видот фламинго,...

Се верува дека историскиот, социјалниот и политичкиот подем на Русија на светската сцена дојде со нејзиното  пристигнување во Русија и затоа оваа држава има водечка улога во православниот свет.

ОВАА ИКОНА НА МАЈКА БОГОРОДИЦА ТРИ ПАТИ ЈА СПАСИЛА РУСИЈА: Таа е заштитник на Русите!!

Иконата на Богородица Владимирска е една од најпочитуваните и светите икони на Православната...

Имено старлетата беше на тапет и во српските медиуми, поради непочитувањето на мерката за домашно лекување и самоизолација, а наместо тоа таа се шетала во ноќните клубови и при тоа позирајќи за време на нејзината прва посета на Белград по пандемијата.

Уапсена старлетата Александра Накова- не го дочекала вториот негативен тест на Ковид-19 и се шетала

Македонската старлета, Александра Накова била уапсена вчера во Гевгелија.Триесет...

Оргии, дрога, проститутки, затворски казни - сето ова и далеку повеќе го обележаа животот и кариерата на овој славен спортист.

ОД ПРЕМНОГУ С*КС НЕМОЖЕЛ ДА ОДИ: Животот на славниот боксер во царство на дрога и проститутки!

На денешен ден во 1966 година, во Њу Јорк роден е легендарниот боксер Мајк Тајсон. Во 1992...