В.П. сопственик на белградска компанија за производство на авионика, инструменти и авто-пилоти, почина на 26 март.

Објавил: Мартин Попоски | 29 март, 2020 16:10

ОВА Е НАЈМЛАДАТА ЖРТВА ОД КОРОНА ВО СРБИЈА: Зад себе остави 4 деца- се заразил на прослава!

Фото/Текст извор: ©kurur.rs магазин.мк

Фаталното патување на В.П. (48) од Белград, кој на 11 март, беше да ја слави 70-годишнината од фабрика „Игман“ во Коњиќ го чинеше живот. Тој се заразил од еден Србин кој бил заразен со корона вирус, без да го знае тоа.

В.П(48), од Белград, сопственик на компанија која произведува инструменти и авто-пилоти за авиони, е најмладата жртва на коронавирус во Србија и зад себе остави четири деца. Овој бизнисмен се разболе откако присуствуваше на одбележувањето на 70-годишнината од посветената фабрика Игман во Коњиќ, Босна и Херцеговина, на 11-ти март.

На прославата присуствуваа повеќе од 200 еминентни личности од тој дел на Босна, како и српскиот државјанин, директор на ентериер, кој наводно веќе бил заразен со коронавирусот во тоа време, што, за жал, дознал дури подоцна, бидејќи немал симптоми.

В.П. сопственик на белградска компанија за производство на авионика, инструменти и авто-пилоти, почина на 26 март, а како што дознава Курир починатиот страдал од астма и дебелина, што тоа ја отежнува додатно борбата против вирусот.

За жал, тој не е единствениот што ја загуби битката за живот по прославата во Коњиќ, бидејќи возачот (53) на директорот на „Игман“, Муратбеговиќ, кој и самиот вчера беше хоспитализиран заради влошување на неговата општа состојба, почина од корона.

Возачот, како што неофицијално се дознава, се заразил со тоа што од аеродромот довел еден српски државјанин на прославата. Досега инфекцијата е потврдена кај 22 лица кои присуствувале на прославата или биле во близок контакт со еден од гостите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот...

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ИМА ЗАГИНАТИ И 19 ПОВРЕДЕНИ ЛИЦА: Се судрија автобус и автомобил!

Во судирот на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобилот, загинаа...